RUIMTE GEVEN EN RUIMTE NEMEN Koos van der Zalm, architect H.B.O. De reiziger, die in vroeger tijden Schiedam naderde, zag in de verte het silhouet van de stad tegen de lucht afgetekend. In dat silhouet waren verschillende verticale elementen zichtbaar fig. 1). Die verticale elementen; torens en torentjes, zijn als volgt in drie categorieën te verdelen: A. De periferie; de walmolens B. Het zwaartepunt; St. Janstoren, C. Vijf torentjes of dakruitertjes: Stadhuis. Zakkendragershuisje, Beurs, Museum en Lopende in de stad, ziet men door de molens de periferie gemarkeerd. Door de daktoren tjes, de pleinruimten en door de St. Janstoren het zwaartepunt van de stad. De daktoren tjes staan op grotere gebouwen, die meestal aan een plein liggen. Ze markeren aldus die pleinruimten. In het centrum van Schiedam bevindt zich namelijk een wonderlijk mooie drieklank van ruimten, namelijk het Kerkplein, de Markt en het waterplein bij het Zakkendragershuisje. Zoals reeds opgemerkt, zijn er allereerst de begeleidende verticale accenten: de St. Jansto ren, de toren van het Stadhuis, het Zakkendragershuisje en het Beurstorentje. Maar verder worden de wanden van deze ruimten gevormd door huizen. De torens zijn elementen IN de ruimte, de gevelwanden VORMEN de ruimte (fig. 2 Hoe zit dat precies? In de architectuur gaat het om twee fenomenen, namelijk ruimte en massa. De zichtbare massa (gevels en muren bijvoorbeeld) bepaalt de ruimte van straten, pleinen en vertrekken. Maar het gaat om de onzichtbare ruimte. Ruimte is doel, massa is middel. In een muur kun je niet leven, in een kamer of op een plein wel. Massa is nodig om ruimte te doen ontstaan. De wand of de gevel wordt gemaakt, de ruimte ontstaat. Niet de dingen zijn wezenlijk, maar de ruimte tussen de dingen. Het zichtbare is middel, het onzichtbare is doel. Je ziet dan ook in oude steden, dat de huizen zich ondergeschikt maken aan het geheel. Hoewel geen twee huizen precies gelijk zijn, vormen ze toch gezamenlijk een straatwand. En die straatwand bepaalt de ruimte. In onze tijd maken we Havenkerk. ton* 118

Scyedam | 2000 | | pagina 10