afnemend economisch, sociaal en maatschappelijk draagvlak achterlatend. Een ontwikke ling, die lang heeft doorwerkt en grote invloed heeft gehad op de ontwikkeling van de binnenstad. Door de algemene economische teruggang in Nederland en de moeizame besluitvorming over de binnenstad haken investeerders af. V&D meldt geen warenhuis meer te zullen vestigen. De mobiliteit van de consument neemt toe en de schaalvergroting en de struc tuurwijzigingen in de detailhandel en de dienstverlening zetten door. Binnen de regio neemt de concurrentie van nieuwe en zich vernieuwende centra toe. Met als gevolg dat de omzetten in de schiedamse binnenstad verder afnemen en de particuliere investeringsbe reidheid vrijwel geheel wegvalt. Alleen investeringen op exclusieve condities van de ontwikkelaars waren nog mogelijk, maar deze stonden veelal haaks op het belang van de stad en de beoogde kwaliteit en samenhang in de binnenstad. Zoals de bereidheid bij enkele grootwinkelbedrijven om op het Emmaplein een groot winkelcomplex met een ruime parkeervoorziening te realiseren. Een initiatief, dat slechts tot een 'koopcentrum' zou hebben geleid en geen bijdrage was aan het functioneren van de oude binnenstad als geheel. En ondertussen neemt de koopkracht in de stad en de oriëntatie daarvan op het eigen centrum verder af, sluiten bedrijven, instellingen en voorzieningen hun deuren en komt de stad in een neerwaartse spiraal. Voorzichtig herstel. Met de aanwijzing van Schiedam tot stadsvernieuwingsgemeente (1979), het hervatten van de stadsuitbreiding in Woudhoek-Noord (1980) en de uitbreiding van het openbaar vervoer (het verlengen van tramlijn 1 naar Woudhoek en de bouw van station Nieuwland) wordt een begin gemaakt met stedelijk herstel. Verder wordt gestart met de herontwikke ling van verouderde haven- en industrieterreinen en krijgen groen en milieu extra aan dacht. Alles met het doel de stedelijke woon- en leefkwaliteit en het investeringsklimaat te verbeteren en de concurrentiepositie van de stad te versterken. Door vernieuwing en uitbreiding van het woningaanbod, de herstructurering van de economie en de bedrijfsterreinen en een betere omgevingskwaliteit, werd ingezet op meer consumenten, op extra koopkracht en op nieuwe dynamiek. Daarvan zou ook de binnen stad gaan profiteren. En daarmee was niets mis; ware het niet dat omgevingsfactoren en de signalen van de markt onvoldoende serieus werden genomen. De zwakke positie van de stad, de snelheid waarmee economische en maatschappelijke veranderingen plaats vonden en de dwingende eisen van de marktwerking werden onvoldoende onderkend. Daarbij ontbrak het de stad aan snel en doeltreffend handelen en kon onvoldoende continuïteit in de aanpak worden bereikt. Bovendien was de nationale en regionale economische ontwikkeling niet positief en de positie van Schiedam in de regio niet gemakkelijk. Het herstel bleek daardoor te zwak en onvoldoende. 127

Scyedam | 2000 | | pagina 19