ABC (1994), de Nieuwe Passage (1995), het Stadserf (1998) en Bas van der Heijden aan de Buitenhavenweg (2002?) werden steeds te lang na elkaar gerealiseerd, waardoor een deel van de beoogde synergie verloren ging en de noodzakelijke nieuwe dynamiek, de 'swing', uitbleef. Wel werd door ondernemersverenigingen, complexbeheerders, MKB- Nederland en de gemeente het Centrummanagement Binnenstad opgericht en later gefor maliseerd en versterkt met de VVV en vertegenwoordigers van de banken, de culturele instellingen en de horeca. Maar de bebouwing van het vml. HEMA-terrein (nu Land van Belofte genoemd) vertraag de, het parkeerbeleid kwam (mede door de wisselwerking van een beperkte openstelling van de parkeergarages en een (te) snelle beperking van het parkeren op de openbare weg) niet goed van de grond, de woningbouw rond het centrum stagneerde en de bestedingen in de detailhandel bleven achter bij de ramingen en liepen na een kortstondige opleving weer terug. Kortom het centrum had moeite om uit het dal te komen. En dat ondanks de niet geringe particuliere en publieke investeringen! Oorzaken: een te lange uitvoeringsperiode (voornamelijk als gevolg van moeizaam planoverleg en aarzelen de investeerders), een nog steeds te beperkt economisch en maatschappelijk draagvlak en een onvoldoende krachtige inzet op samenhang. Dat was aanleiding om bij de collegevor ming in 1994 een coördinerend wethouder voor de binnenstad aan te wijzen en opnieuw met belanghebbenden en geïnteresseerden in de binnenstad in gesprek te gaan. Een toekomst voor de oorsprong. Twee rondetafelgesprekken in het Stadhuis op de Grote markt (januari 1996), drie stads-gesprekken in het Stedelijk Museum (april 1996) en een binnenstadsgesprek met workshops in de Nieuwe Passage (februari 1997) leidden tot de beleidsnotitie en het ac tieplan 1998 - 2002 met de titel: "Een toekomst voor de oorsprong". Een do cument, dat in december 1997 unaniem en met grote instemming door de gemeenteraad werd vastgesteld en al snel werd gevolgd door een her inrichtingsplan voor de openbare ruimte en een meerjarig uitvoerings schema. Daarin werd meer dan in het verleden het accent gelegd op de nood zaak van samenhang en continuïteit en werd flankerend beleid aangekondigd, "Een toekomst voor de oorsprong" 1998 en "Stadsvisie" 1999 p/p kernwinkelapparaat winkels, ambacht, cultuur en horeca winkels en diensten 130

Scyedam | 2000 | | pagina 22