BART VERHALLEN EN SCHIEDAM Siem Rosman Tijdens de jubileumbijeenkomst van onze vereniging op 14 oktober j.l. stond als programma punt vermeld: 'muzikaal intermezzo', pianospel doorA.A. Jordaans. De te spelen werken waren er met opzet niet bij vermeld. Het ging - bij wijze van verrassing - in het bijzonder om 'histori sche' composities van de hand van Bart Verhallen. Veel Schiedammers weten dat er in de wijk Groenoord een Bart Verhallenplein is. Ook zijn er Schiedammers die je kunnen vertellen dat Verhallen ooit directeur van de kapel van de Schie- damse schutterij was. Maar daarmee houdt bij de meesten de kennis wel zo'n beetje op. En och, er zijn wel meer mensen geweest die net als Verhallen zo 'n tien jaar danwel wat korter of langer dirigent waren van een Schiedams muziekgezelschap en die kennen we ook niet allemaal... Bij de voorbereidingen voor het 25-jarig jubileum van de Historische Vereniging Schiedam leverde het napluizen van gegevens over Dr. K. Heeringa, van 1901 -1911 gemeentearchivaris van Schiedam, en passant ook wat anders op. In de Schiedamsche Courant van september 1897 lezen we dat er ter gelegenheid van de ingebruikname van de nieuwe behuizing van het gymna sium aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam (in het voormalig Blauwhuis) op 1 september 1897 een middag-muziekuitvoering plaatsvond door "de sta/muziek der Schiedamsche Schutterij onder leiding van den Kapelmeester, den heer B.A. Verhallen". Dr. Heeringa was ten tijde van die opening docent aardrijkskunde en geschiedenis aan dit gymnasium. En, 1897 is ook het jaar van instelling van het Gemeentearchief Schiedam. Gymnasium-Marsch Eerste nummer van het programma van de stafmuziek: 'de Gymnasium-marsch'. Onwillekeurig rijst de vraag: "hoe zou de gymnasiummars hebben geklonken?". Zoeken naar de muziek in de archieven hier ter stede leverde niets op. Misschien nog een exemplaar van de mars bij een particulier Maar bij wie Een vraag aan het Gemeentemuseum Den Haag - Nederlandse Muziekarchieven leverde al snel het gewenste resultaat. Een fotocopie van de bladmuziek voor piano van de 'Gymnasium Marsch' door B.A. Verhallen. De mars vermeldt een (gedrukte) opdracht: Aan den Wel Edelen Zeer geleerden Heer Dr. C.J. Vinkesteyn en Leeraren van het Gymnasium te Schiedam. Uitgave G.EL van Eek te 's Gravenhage; daaronder met heel kleine letters: Oscar Brandstetter, Leipzig. Het verslag in de krant vermeldt over het muziekstuk: "De marsch bevat, hoewel overigens niet van den conventionele vorm afwijkende, een paar on gezochte, frissche motieven, die hun uitwerking op publiek en executanten niet bleken te mis sen. Als trio is er het Iö Vivat in verwerkt. Bij de eerste uitvoering van dezen marsch wekte hij luide bijval", 's Avonds was er een feest in de grote zaal van de Officieren-Vereeniging. De verslaggever vertelt: "De avond werd ingeleid door de Symphonie-Vereeniging met de door Bart Verhallen gecomponeerde Gymnasium-Marsch. Toen deze marsch, waarvan het trio door de bezoekers staande werd meegezongen, ten gehoore was gebracht, werden de eerste lauweren van die avond uitgereikt, natuurlijk aan den componist, die deze alleszins verdiende hulde 135

Scyedam | 2000 | | pagina 27