Bart Verhallen Wie was deze Bart Verhallen Via een be zoek aan de archieven in Den Haag komen we meer aan de weet. Daar is men namelijk in het bezit van enkele archiefdozen muziekstukken van Verhallen. Het lijkt er niet op dat wat in dit dossier aanwezig is ook exact alles is wat hij ooit heeft gecomponeerd. Dat valt althans niet zo te zeggen. Niettemin geven de werken in het dossier van het Gemeente Museum Den Haag een verrassend inzicht in de veelzij digheid van de componist. Een post als diri gent van een schutterijkapel roept een be- HV JÊ^'~MKÊ^ÊÊKÊÊM paald beeld van een persoon op. Zo was dat Es?*' althans tot voor kort bij de schrijver van dit H artikel. Nadere beschouwing leert dat deze gedachten drastische bijstelling behoeven. In het dossier treffen we uit het oeuvre van de componist aan: een groot aantal muziekwerken voor piano (23, waaronder diverse marsen); kamermuziek (8 stuks); vioolmuziek met begeleiding (16 stuks); stukken voor violoncel met begeleiding (7); voor blaasinstrumenten zowel met als zonder begeleiding (5); 11 composities voor orkest; 46 zangstukken, eenstemmig; zangstukken voor kinderkoor (3); werken voor vrouwenkoor (3) en 15 muziekstukken voor mannenkoor. Enkele voorbeelden. Bij deze werken ondermeer muziek op de tekst: 'Het Angelus klept in de verte' (tekst M.A.de la Montagne), de mars "De Nederlandsch Leeuw" - opgedragen aan Hare Majesteit de Koningin van Nederland. Fantasie op "Wij willen Holland houen". De zeer beken de mars "Rotterdamsche Vlag", behalve in Nederland ook uitgegeven in Brussel, Boston en Parijs. Verder muziek ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Rotterdamsch Nieuwsblad en een compositie ten bate van de Belgische vluchtelingen in de eerste wereldoorlog. Onder de werken is er ook een aantal gemaakt voor Schiedamse aangelegenheden. Daarover straks meer. Nu eerst nog iets over de componist zelf. Bartholomeus Adrianus Verhallen is op 11 december 1870 te Hof van Delft, nu gemeente Delft, geboren. Zijn eerste vioolonderwijs ontvangt hij op jeugdige leeftijd van dhr. Jacobs, violist bij de Hofkapel van Koning Willem II. Daarna krijgt hij lessen van J.J. Ashmann. De vioolstudie wordt voltooid aan de Koninklijke Muziekschool te 's Gravenhage. Bij H.G.F. Hoffmann studeert hij viool en daarna bij J.G. Mulder. Bij L.J. v.d. Velde ontvangt hij onderricht als gracieuselijk in ontvangst nam". 137

Scyedam | 2000 | | pagina 29