hoornblazer en bij H.D. van Ling studeert hij viooltheorie. Reeds in 1881 is er een optreden ais solo-violist in een concert van de Kamermuziekvereninging "Mozart" te Delft. In 1888 krijgt hij zijn eerste vaste engagement als hoornist bij de Haagsche Schutterij onder Kapelmeester D.H.M. Bolten en in 1889 een benoeming als violist in de Diligentia-concerten onder Richard Hol. Daarna volgt een engagement als le violist in het orkest van de "Fransche opera", dirigent Jos. Mertens. Naar Schiedam In 1896 wordt Verhallen benoemd tot kapelmeester der dienstdoende Schutterij te Schiedam en tot dirigent van de Schiedamsche Symphonie-Vereeniging. Hij blijft dat zo'n kleine 10 jaar en neemt dan in 1905 ontslag omdat hij in datzelfde jaar een betrekking als harmonieleraar aanvaardt aan het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage. Hij bekleedt deze functie tot 1936. In 1909 keert hij weer terug in de kringen van de schutters als hij een benoeming aan vaardt tot directeur bij de kapel van de voormalige Rotterdamsche Schutterij. Bart Verhallen overlijdt op 3 juli 1940 te 's Gravenhage. Terugkerend naar de archiefdozen van het Gemeentemuseum Den Haag mogen we constateren dat deze een aantal voor Schiedam interessante wetenswaardigheden opleveren. Verhallen is, zoals gezegd, in 1896 in Schiedam benoemd tot muzikaal leider van een tweetal orkesten. De jonge talentvolle dirigent ontpopt zich niet alleen op het uitvoerend vlak, ook als componist heeft hij ambitie. In het tweede jaar van zijn dirigentschap, 1897, presenteert hij de reeds genoemde gymnasiummars. T ëntoonstelIings-Marsch Vervolgens in september 1899: "een marsch ter gelegenheid van de Gas- Water en Acetyleen- Tentoonstelling gehouden in de Officieren-Vereeniging te Schiedam". Naast de orkestversie is er een uitgave van Van Eek in bladmuziek voor piano, prijs fl. 0,50. De mars wordt gespeeld bij de opening van de tentoonstelling die van 9-18 september 1899 plaatsvindt. Er is een groot aantal gasten. De Schiedamsche Courant van 10/11 September 1899 meldt als ondermeer aanwezig: "Namens de Nederlandsche regeering, de vertegenwoordiger van de Minister van Binnenlandsche Zaken, de referendaris baron A.F. van Lynden, leden van Provinciale Staten, het Dagelijks Bestuur van de gemeente, leden van de gemeenteraad, militai re en andere waardigheidsbekleders, allen in gala of uniform, en vele - men vergeve ons, zoo wij ze in dit geval achteraan noemen, - vele dames." Het gehele gebeuren wordt omlijst met concerten, vuurwerk en illuminaties. In genoemd tijdvak worden in Schiedam vergaderingen gehouden door de Vereeniging van Gasfabrikanten en door de Zuid-Hollandsche Vereeniging van Gas-industrieën. Majoor Visser-Marsch In een aantal publicaties, onder andere in Scyedam nr. 3 van augustus 2000 en in het blad SG van oktober 1957, komt men de naam van Gerrit Visser Bzn tegen. Deze Gerrit Visser dient sedert 1874 bij de schutterij en neemt in 1885 van de aftredende majoor Hoppe het commando 138

Scyedam | 2000 | | pagina 30