over. Heel Schiedam noemt hem sindsdien 'de majoor'. De overdracht van het commando heeft plaats op zondagmiddag 6 december 1885 om 13.00 uur op de Grote Markt. Er worden toespra ken gehouden en luitenant-adjudant F. van Waas leest het Koninklijk Besluit van benoeming voor. Visser is in Schiedam een zeer bekende en initiatiefrijke persoonlijkheid. Van 1893 tot 1906 is Visser wethouder van Schiedam. Hij is ook oprichter van de reeds genoemde Schie- damsche Symphonievereniging, een gezelschap dat aanvankelijk uit acht leden bestaat. De majoor bespeelt in het orkest de waldhoorn. Van lieverlee groeit het kleine ensemble uit tot een orkest met een behoorlijke bezetting. De majoor is ook degene die het initiatief neemt voor de oprichting van het Stedelijk Museum Schiedam. Bij Vissers 25-jarig jubileum in dienst van de schutterij, januari 1899, componeert Bart Verhal len de 'Majoor Visser-Marsch'. Als uitgever wordt ditmaal op de bladmuziek voor piano ver meld: A. de Joode Gzn. Firma W.J. de Lange Wzn. Rotterdam en wederom in heel kleine lettertjes eronder: Oscar Brandstetter, Leipzig. Bijzonder is voorts de regel onderaan het voorblad: "Het Auteursrecht van dezen Marsch (voor piano) is uitsluitend het eigendom van H.A.M. Roelants Jr., te Schiedam". Er is een jubileumviering, waarover de Schiedamsche Courant van 12 januari 1899 schrijft: "Een 'goeie boel' zou men met een echt Schiedamsche uitdrukking den feestavond kunnen noemen, die gisteravond het kader en de stafinuziek der d.d. schutterij door den majoor-com mandant ter gelegenheid van diens 25-jarig jubilee in de Officieren-Vereeniging was bereid. De stafinuziek der schutterij opende het program door de voortreffelijke uitvoering van eenige nummers waaronder de jubileum-marsch waarmede veel bijval werd geoogst". Feestmarsch Op 13 juni 1901 bestaat de Schiedamsche Officieren-Vereeniging 25 jaar. Verhallen compo neert voor de schutterijkapel een feestmars en draagt deze op aan: "den Heeren Bestuurderen H.A.M. Roelants en W.A. Beukers. De officierenvereniging is, anders dan de naam wellicht zou doen vermoeden, niet uitsluitend een verband van mensen die officier bij de schutterij zijn. De vereniging rekent ook tot haar werkterrein de behartiging van de algemene culturele belangen. De vereniging beschikt over een mooie grote tuin, een muziektent en schouwburgzaal aan de Laan Ons Genoegen. De zaal heeft plaats voor meer dan duizend mensen en wordt in die jaren gebruikt voor toneelvoorstellingen, concerten en grote bijeenkomsten. Gedurende de zomer vinden in de tuin geregeld middag- en avondconcerten plaats. Andere composities Vier schiedams georiënteerde marsen, tot zover geen slechte oogst uit dit archiefonderzoek. Maar er is meer. Ook van na zijn Schiedamse tijd is er nog een aantal composities te vinden. Verhallen wordt gevraagd een werk te maken voor de nationale zangwedstrijd op 2,3,4,9 en 10 juni 1906, uitgeschreven door het Schiedams Mannenkoor Orpheus. Deze wedstrijd wordt gehouden in het kader van de viering van het 40-jarig jubileum van het koor. Het te componeren werk is een verplicht koor in de "Eerste Afdeeling". 140

Scyedam | 2000 | | pagina 32