De titel luidt: Lenteverzen No. 1 "KOM MEE". Het is een compositie voor vierstemmig mannenkoor a capella, bij een gedicht van Hélène Lapidoth Swarth. (opus 48). De heren Hutschenruijter (Utrecht), Loots (Haarlem), Rijken (Rotterdam), Verhallen (Den Haag) en Verhey (Rotterdam) vormen tezamen de jury voor dit concours. Op het voorblad staat als aanhef gedrukt: Aan Schiedams Mannenkoor Orpheus en den talent vollen Directeur Georg Rijken. Op een exemplaar van het werk, in het bezit van het Gemeente museum Den Haag, Nederlandse Muziekarchieven, staat ook met de hand een opdracht ge schreven: "Aan Bart Verhallen, bij onze eerste en zeer aangename kennismaking te Schiedam, Philip Loots, Wouter Hutschenruijter en Georg Rijken - juni 1906". Voorts: "Bij de genoegelijke hernieuwde kennismaking A.B.H. Verhey". Voor uitvoering van deze compositie, bestemd voor verenigingen in de Eerste afdeling die in deze afdeling nog geen eerste prijs hebben behaald, hebben zich drie verenigingen, tezamen 266 leden tellend, aangemeld. Winnaar is 'Zang en Vriendschap' uit Den Haag. De vereniging ontvangt een gouden medaille en een geldbedrag van fl. 300,-. De recensent van de Schiedamsche Courant meldt: Verplicht koor 'Kom mee' van Bart Verhallen; een glansrijk muziekstuk met 'Zwung' waar gang in zit, zeer zwaar te zingen, wat alleen bij uitstekende uitvoering en flinke krachten met groot geluid zooals deze morgen, tot zijn recht kan kom en. "..."Zoodra Zang en Vriendschap het verplichte koor had geëindigd, viel ook den componist, den heer Verhallen een spontane ovatie ten deel." Aan het concours nam in de tweede afdeling ook de Schiedamse vereniging 'St. Caecilia', directeur A. den Draak, deel. Deze vereniging behaalt een derde prijs bestaande uit een verguld zilveren medaille en een geldbedrag van fl. 50,—. De verslaggever: "Onze stadgenoot dilletant- directeur de heer A. den Draak, heeft getoond voor den vakmusicus niet onder te doen in dirigeerkunst en opleiding in het koorgezang. Met zijn Vereeniging 'St. Caecilia' heeft hij den derden prijs eervol behaald." Een jaar later schrijft hij voor Iaatsgenoemde vereniging een werk dat wordt geprogrammeerd als "verplicht kwartet voor den Nationalen Wedstrijd in den gehoorzaal van de N.R.K. Volks bond te Schiedam" op 20 oktober 1907. Dit concours wordt uitgeschreven door St. Caecilia ter gelegenheid van haar 15 jarig bestaan. Deze vereniging is een onderafdeling van de Volksbond. In zijn openingswoord noemt Dr.C.J. Vinckesteyn deze vereniging "een parel aan den eere- kroon van den Volksbond...". Bart Verhallen heeft voor deze gelegenheid gecomponeerd een werk onder de titel 'Bekeerd' op een tekst van Dr. J.P. Heije (opus 54 nr. 3). De recensent van de Schiedamsche Courant schrijft een dag na het evenement: "Dat de heer Verhallen groot compositie-talent bezit mag algemeen bekend geacht worden, en nu ook in dit nummer bleek zijn gave opnieuw, 't Is niet gemakkelijk een concoursnummer te schrijven; behalve technische moeilijkheden, waarmede het toch niet overladen mag zijn, moet het ook muzikaal waarde hebben, en in dit opzicht is de heer Verhallen uitmuntend geslaagd. Het aardige liedje van onze volksdichter is geestig en melodieus getoonzet". 141

Scyedam | 2000 | | pagina 33