Als laatste zij nog vermeld een Jubel Ouverture voor harmonieorkest. In het Gemeente Museum Den Haag is aanwezig een partituur-manuscript, gedateerd 3 oktober 1928. Gecomponeerd t.g.v. het 75-jarig bestaan van Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf. De naam Fijenoord was toen nog niet aan het bedrijf verbonden omdat de fusie met Machinefabriek Fijenoord pas in 1929 plaatsvond. In het dossier ligt ook een briefje van Wilton gedateerd 28-1-1929 gericht aan Bart Verhallen, Proveniersstraat 7a, Rotterdam waarbij een handgeschreven exemplaar van de partituur wordt geretourneerd, onder aanbieding van excuses voor de late terugzending - het was abusievelijk in het dossier van de feestviering opgeborgen... Tenslotte De benoeming van Verhallen tot dirigent in Schiedam mag zeker een goede keuze van de toenmalige bestuurders worden genoemd. Hij ontpopt zich al snel ook als componist en dat blijft elders niet onopgemerkt. Na een kleine 10 jaar in Schiedam volgt een benoeming tot docent aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. En weer even later zien we hem daarnaast ook weer optreden als Directeur van de Rotterdamse schutterijkapel. De Schiedamse periode blijkt een goede opstap voor een mooie carrière. Hij musiceert, componeert en is een gezien jurylid. Verder mag niet onvermeld blijven dat hij een van de mede-oprichters is van het Residentie orkest. Een vakgenoot, Hugo van Dalen, schrijft over hem in de Haagsche Courant van 4 juni 1938 onder de kop "Bart Verhallen, Componist van onze beste Nederlandsche marschen" onder meer: "Zijn muziek is, hoe kan het ander, romantisch, maar met grote vakkennis geschreven. Zijn harmonieën zijn niet gecompliceerd, zijn melodische lijnen zijn natuurlijk, de structuur is zeer logisch en beheerscht"..."Het componeren van een populairen marsch is niet zoo eenvou dig, hiervoor moet men wel terdege inspiratie hebben, anders vervalt men al spoedig in banali teiten. De marschen van Verhallen die ik gehoord heb en zelf heb laten spelen, want zelf heb ik in mijn militairen dienst ook als kapelmeester voor een mobilisatiecorps gestaan, zijn altijd ffisch van gedachte, pittig van opzet, kleurrijk van instrumentatie en tintelend van rhytme, dit zijn wel de voornaamste kenmerken, die de marschen van Verhallen zoo geliefd bij het volk maken." Vanwege zijn verdiensten in de muziek benoemde de Franse regering hem tot Officier d'Académie Francaise. Hij ontving bij Koninklijk Besluit van 23 maart 1921 nr.31 verlof om deze onderscheiding te mogen aannemen. Bronnen: Archief Gemeentemuseum Den Haag - Nederlandse Muziekarchieven Gedenkschrift van de Inwijding van het Nieuwe Gymnasium te Schiedam door P. van Groningen, uitgave H.J.C. Roelants. Schiedam 1897 Diverse artikelen Schiedamsche Courant in de periode december 1885 tot oktober 1907 Haagsche Courant, 4 juni 1938 Schiedamse Gemeenschap, oktober 1957 Kanselarij der Nederlandse Orden, Den Haag Scyedam, Nr.3. augustus 2000 142

Scyedam | 2000 | | pagina 34