Groot zakenman gezocht 010-267614 overgoten. Behalve een tijd van protest was het ook wel een tijd van 'lief zijn voor elkaar'. In vergelij king met wat er in steden als Parijs, Berlijn en ook wel Amsterdam aan de hand was, hadden de acties hier vaak een soort aandoenlijkheid die de naam kabouterbeweging eer aan doen. Het 'aksiepro- gramma van de kabouterstad Schiedam ter gelegen heid van koninginnedag 1970' begint met: 10.30 u. Verzameling van alle kabouters en kabouters-in- spe op het Plein der Stank (voorheen Koemarkt) aan het begin van de zo schitterend geplaveide Hoogstraat. Het hoogtepunt van die dag is een grote 'pik-nik' op de Koemarkt. De denkbeelden die leefden in 'Oranje Vrijstaat' spoorden wonderwel met de Kosters' ideeën die hij optekende in talloze boekjes met 'denkbeelden, visies, 'waarheid'. De ludieke wijze van actievoeren lag Hein wel; hij moet zich goed hebben kunnen vinden in de kreto logie 'Lazer op met je uitlaatgassen' tegen de lucht vervuiling. Tot de grootste 'milieuacties' die ge voerd werden, behoorde de actie 'Zeevuist' voor een schone kust, die landelijk werd aan gepakt. De grote drijfveer voor hem was zijn overtuiging en de daaruit voortkomende angst dat de wereld naar de verdoemenis ging. Hoewel het misschien lijkt alsof er in die tijd vaak actie gevoerd werd om het actievoeren zelf, werd op vele zaken -die in het jaar 2000 soms nog niet aan actualiteit hebben ingeboet- op speelse wijze de aandacht geves tigd. Het voeren van ludieke acties gebeurt heden ten dage zelfs 'professioneel' door organisaties als Milieudefensie en Greenpeace. Deze licht anarchistische tijd was voor Hein zo hectisch dat hij nauwelijks een spat verf op het doek zette. Toen na 1972 de Kabouterbeweging een langzame dood stierf, stond de schilder in hem weer op. Maar men heeft het mis te denken dat hij daar nu wel alle energie in zou stoppen. Toen in 1974 met de nodige tamtam zijn schilderijen openbaar verkocht werden door de belastingdienst, ging hij in de wijk Groenoord wonen. Al snel vertrok hij naar de Laurens Costerstraat en startte een kritisch actiecentrum. Nu begon hij ook weer flink te schilderen. Een stimulans daarbij was de Beeldende Kunstenaarsregeling. Er werd verkocht en wat bovendien frappant is: hij heeft geprobeerd een Artotheek op te zetten. In 1990 kwam deze er daa dwerkelijk in Schiedam. Voor de schilderijen werden voorstudies gemaakt, waarop aange geven staat welke kleuren gebruikt moesten worden. Het kleurgebruik is uiteenlopend van donker, somber naar licht en vrolijk. Het zijn vooral dieren die hij dan schildert. Behalve een fascinatie voor kleuren had hij dit ook zijn hele leven voor science fiction. Zijn fantasiebeesten en andere figuren zijn afgezet tegen een egale achtergrond. Ze hebben geen omgeving en dat werkt vervreemdend. Dit geldt ook voor de mensfiguren, alles lijkt daarmee zonder geschiedenis, buiten de wereld te zijn. De spirit om te schilderen behield Hein wel, maar hij putte zijn lichaam uit door overmatig drankgebruik. Op 50-jarige leeftijd is hij opl4 juli 1978 overleden. Wat hij heeft nagelaten zijn niet alleen zijn kunst werken en het archiefrnateriaal, maar ook herinneringen bij een groot aantal mensen die 146 Hein de Koster, BIJNA internationaal kunstschilder, heeft duwtje nodig Er is véél geld te verdie nen. Er moet wórden georga niseerd. - Rechtstreeks telef. of Br. Tg-934743 bur. bl. A'dam.

Scyedam | 2000 | | pagina 38