WE GAAN VOOR GOUD! Siem Rosman Zilver, een kwart eeuw Historische Vereniging Schiedam. Je kunt ook zeggen: "vijfen twintig jaar Historische Vereniging Schiedam". Dan zeg je 't zelfde, doch het klinkt een beetje anders, 't Is maar hoe je het wilt vertellen. Ik heb de ouderdom van zusterverenigin gen niet uitgepluisd. Wel weet ik dat Amsterdam korte tijd na Schiedam stadsrechten kreeg, in 1275 dus. Maar anders dan Schiedam heeft Amsterdam een historisch genoot schap dat al zo'n honderd jaar bestaat, het Genootschap Amstelodamum... Onze vereni ging, met een kwart van die periode, past dus zou je zeggen, enige bescheidenheid. Ak koord, toegegeven, Schiedam stond niet voor in de rij om een historisch genootschap in het leven te roepen. Maar daartoe zou ik dan ook de bescheidenheid willen beperken. Want eenmaal aan de slag zijnde heeft de club goede activiteiten ontplooid en zijn bestaansrecht bewezen. Bij dit zilveren jubileum noemen we nog eens de namen van de initiatiefhemers, Cees van der Geer, Ria Janse en Frans Geerdes. Tijdens de openings avond van het 7e eeuwfeest van Schiedam op 23 mei 1975 zeiden ze tegen elkaar: "de tijd is rijp om een historische vereniging te starten". In oktober daaraanvolgend vond de oprichtingsvergadering plaats waarop een 40-tal personen zich liet inschrijven als lid. Inmiddels zijn dat er meer dan duizend. De vaste plaats die de vereniging zich in de stedelijke samenleving heeft verworven wordt hierdoor onderstreept. Nu behoeven kwali teit en kwantiteit niet per definitie gelijke tred te houden. Maar ik meen toch te mogen zeggen dat vijfentwintig jaar streven naar goed werk zich vertaalt in een stabiel en ook groeiend ledental. En dat is alleen maar gezond. Wat verder te zeggen over die vijfentwin tig jaar? Als je als vereniging elk jaar keurig schriftelijk verslag uitbrengt van het gebeur de in het afgelopen jaar is het een beetje overbodig dit alles in een artikel nog eens op te sommen. Ik beperk me tot wat hoofdzaken. Lokale historie Als ik kijk naar de geschiedschrijving over onze stad mogen we, denk ik, vaststellen dat in de voorbije vijfentwintig jaar belangrijke bijdragen zijn geleverd. We behoeven er onder andere de jaargangen van ons tijdschrift Scyedam maar op na te slaan. Al kort na de oprichting was er een werkgroep historische publicaties. Na verloop van tijd bleek het verstandiger hiervoor een aparte stichting in het leven te roepen. Uiteraard is er een nauwe band tussen de vereniging en de Stichting Fonds Historische Publikaties. Overigens, voor alle duidelijkheid, het bestuur van het fonds handelt geheel zelfstandig. Vele boeken zijn in de loop der jaren verschenen, waaronder - we mogen haast wel zeggen het standaard werk dat handelt over Schiedam gedurende de Tweede Wereld Oorlog: "Schaduwen over Schiedam" De werkgroep die daarmee bezig was vond onderdak op het Gemeente Ar chief, toen gevestigd aan de Korte Haven. Het bestaan van een vrijwilligerskamer op het nieuwe gemeentearchief is op die activiteit terug te voeren. Uiteraard is er steeds een nauw 112

Scyedam | 2000 | | pagina 4