Tentoonstelling "Schiedam 700+25" in de Grote Kerk. Foto: M. Van Apeldoorn. werden vergeleken met recente foto's, zoveel mogelijk vanuit dezelfde posities genomen, door verenigingsfotograaf Bob van Apeldoorn. In dit verband wil ik ook de vele histori sche tentoonstellingen in het Stedelijk Museum Schiedam memoreren waaraan in de voorbije jaren werd medegewerkt danwel die op initiatief van de vereniging tot stand kwamen. Het meest vers in het geheugen ligt uiteraard de schitterende tentoonstelling "HONDERD SCHATTEN VAN MENSEN" ter gelegenheid van de eeuwfeest van het stedelijk museum dit jaar. Stedebouw De ontwikkelingen in het stadsbeeld en die rond het historisch bouwkundig bezit in Schiedam worden op de voet gevolgd door de Werkgroep Historische Bebouwing. Schie dam kreeg in 1275 stadsrechten. Van het gebouwde uit die vroege periode rest niet veel meer. Maar ook van de bebouwing uit latere eeuwen is zoveel verdwenen dat er reden is om extra zuinig te zijn op wat nog is overgebleven. Monumenten behouden is één ding. Maar ze tot hun recht laten komen in hun omgeving is een ander aspect, dat alle aandacht verdient. Immers stadsvernieuwing en monumentenzorg hebben alles met elkaar te ma ken. De vereniging rekent het dan ook van het begin af tot haar taak niet alleen het gemeentelijk beleid in deze kritisch te volgen, maar ook om mee te denken bij nieuwe ontwikkelingen. In 1980 is een boekwerk met een overzicht van de meest belangrijke bouwwerken in Schiedam uitgebracht. Dit boekwerk wordt door velen in Schiedam 114

Scyedam | 2000 | | pagina 6