regelmatig geraadpleegd. Momenteel werkt een groep aan een nieuwe inventarisatie, een zeer omvangrijk karwei. De verschijningsdatum van deze 2e druk is daarom niet voor 2002 te verwachten. Om de bescherming, het onderhoud en de restauratie van historische, of andere, voor het Schiedamse stadsgezicht belangrijke panden te stimuleren heeft de vereniging sinds 1978 al een groot aantal 'Scidam-ereschildjes' mogen toekennen. De uitreiking van de schildjes wordt steeds begeleid door publicaties omtrent de geschiedenis en restauratie van het desbetreffende pand. Verenigingsfaciliteiten Tot voor een jaar of vijf werd vrijwel al het verenigingswerk met 'de hand' gedaan. Dat betreft dan (delen) van de ledenadministratie, het maken van fiches, klapperen van bron nen, indexeren van boeken, archiefonderzoek, maken van publicaties Schiedam betref fend, het samenstellen van jaarkronieken, etc. Sinds de aanschaf van een computersysteem wordt het meeste met behulp daarvan gedaan. Een belangrijk project daarbij is het inbren gen van de fiches met kroniekgegevens (meer dan 10.000 stuks) over allerlei gebeurtenis sen in de stad (van circa 1275 tot heden, voor zover reeds bewerkt). Een volgende bezig heid is het 'scannen' van de publicaties in Scyedam, zodat raadplegen daarvan op over zichtelijke wijze mogelijk wordt. Naast tekstmateriaal is ook opslag van beeldmateriaal, bijvoorbeeld ten behoeve van de eerder genoemde herziening van het boek bouwkundig bezit van de stad, aan de orde. Met de stand van de techniek is dit thans goed mogelijk, terwijl voorts de printers voor het afdrukken van fotomateriaal sterk verbeterd zijn en ook financieel binnen bereik (gaan) komen. Sinds 1996 zijn we ook met een "site" op Internet aanwezig. Veranderende werkwijzen, fotomateriaal en het bezit van andere spullen brengen overi gens een behoefte aan grotere huisvesting met zich. De verenigingslokaliteit, de Regen tenkamer van het Hofje van Belois, is wel als vergaderruimte maar minder als werkruimte geschikt. Daarnaast is het zo dat de leden en publiek de weg er heen niet gemakkelijk vinden, daarvoor is de Aleidastraat teveel buiten 'de loop' en het hofje te besloten gelegen. De bibliotheek van de vereniging groeit, maar is door ruimtegebrek bijna niet te raadple gen. Een deel ligt elders in een pakhuis opgeslagen. Gelukkig krijgt de vereniging, als aanvulling op de vergaderlokaliteit in het hofje de benedenverdieping van het pand Broersveld 140 (monument) ter beschikking. We hopen dit tweede onderdak binnen afzienbare tijd in gebruik te kunnen nemen. Tenslotte Met het vorenstaande is geen compleet overzicht geleverd. Dat was ook niet de opzet. Zo heb ik niet gesproken over de lezingen, excursies of over geldzaken. Ook niet over de mensen werkzaam binnen de vereniging zoals, om er maar eens een te noemen, onze secretaris die nu al zo vele jaren zeer getrouw deze functie uitoefent. Maar zo zou ik nog een groot aantal mensen moeten noemen. Het zou te ver voeren en de jaarstukken vermel den veel over hetgeen er geschiedt. Al moet ik toegeven dat je daaruit toch ook weer niet 116

Scyedam | 2000 | | pagina 8