Vertrek van Polen en Russen uit Schiedam In november 1917 woonden nog 280 Polen en Russen in de panden 'Musis Sacrum', 'Irene' en 'Huize Visser', terwijl er nog 264 waren ondergebracht in het barakken- kampje bij de Stadhouderslaan. Maar deze overgebleven Polen en Russen vereisten zeker niet minder aandacht. Na de oktoberrevolutie in Rusland bracht revolutionaire socialistische propaganda hun gemoederen heftig in beweging. Bij de Russen ontwikkelde zich een nieuw bewustzijn en het besef, dat ze gelijkwaardig waren aan andere mensen op de wereld en dus ook net zoveel rechten hadden. Daarbij steevast uit op ernstige vechtpartijen. Bovendien bleef het bij de Russische consul in Rotterdam klachten regenen over het verstrekte voedsel. Als gevolg daarvan kwam de consul naar Schiedam om zich daar persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestanden in de betreffende gebouwen. Maar in gebouw 'Musis Sacrum' kwamen maar een paar Polen en Russen naar voren voor het uiten van hun klachten, die door de consul direct als overdreven van tafel werden geveegd. Intussen was de bevolking van 'Irene' en 'Huize Visser' ter ore gekomen dat de consul eraan kwam en bij binnenkomst werd hij daar met luid geschreeuw en gefluit ontvangen. De consul besloot snel, dat met zulke lieden geen zaken waren te doen en droop daarop beledigd af. Kort daarna ontstond opnieuw heftige onrust onder de Polen en Russen in de beide logementen, omdat het eten (vermicelliesoep) bedorven zou zijn. De zaak escaleerde zo, dat uiteindelijk de Gemeentelijke Keuringsdienst eraan te pas moest komen om de soep aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. De uitkomst was dat er op dat voedsel niets viel aan te merken. Ook in de barakken bij de Stadhouderslaan zag de situatie er dreigend uit, waarbij tevens de haat tegenover de joodse beheerders (uitbuiters in veler ogen) een uitlaatklep vond en de uitingen steeds antisemitischer werden. De situatie was nu echt volstrekt onhoudbaar geworden en de Schiedamsche Courant nam het in een redactioneel commentaar op voor de Oost-Europeanen. Een belangrijke oorzaak was volgens de krant, dat hun taal niet werd 161 Brekebeenige allegorische teckenmg door een warm vaderlander liepen meningsverschillen Over de gemaakt op de muren van het verblijf in Schiedam, ttr vereering van een beroemd Pooisch generaal. reVOlUtlC tUSSdl KUSSen en Polen

Scyedam | 2000 | | pagina 13