verstaan en ze andere zeden en gewoonten hadden. De bevolking werd gevraagd nu eindelijk eens iets te doen voor die geïsoleerde mensen, die gek werden van verveling en alleen minachtend bejegend werden. Waarom voor de Polen geen comité met inzamelingen, zoals eerder voor de Belgen, zodat er een eigen tehuis voor hen kon komen waar ze konden samenkomen, lezen of studeren? Ook de Russische consul luisterde ineens serieus naar de grieven van zijn landgenoten, wat hij eerder altijd had geweigerd. Toen hij hoorde van de nieuwe ongeregeldheden, nam hij het besluit om de groep van zo'n 600 overgebleven Polen en Russen weer terug te halen naar Rotterdam. Zij zouden daar bij particulieren worden ondergebracht en de maaltijden opgediend krijgen in twee grote gemeenschappelijke eetzalen. Daar zouden ze ook direct vallen onder de Commission officie lie. De Polen en Russen waren dolbij met hun overwinning en de Schiedamse barakken stroomden ogenblikkelijk leeg. Met hun armzalige spulletjes vertrokken ze naar Rotterdam: wie nog een dubbeltje over had met lijn 8, de rest lopend. De Schiedammers waren opgelucht over hun vertrek, maar merkten schamper op dat het zedelijk peil van die lieden nog meer zou zakken, omdat velen van hen in het rosse leven van Katendrecht terecht zouden komen. De volgende dag, 21 november 1917, vertrokken ook de bewoners van de grote Schiedamse logementen naar Rotterdam, waarmee Schiedam weer helemaal vrij was van Polen en Russen! Een succes story was het niet geworden, daar in Schiedam. Voor een aantal vertrekkers viel de nieuwe behuizing in Rotterdam flink tegen, waarop ze bij nader inzien hun accommodatie in Schiedam toch verkozen boven die in Rotterdam. In kleine groepjes keerden ze terug en smeekten in Schiedam te mogen blijven. Maar die kans was verkeken: ze konden hun oude logementen niet meer in en werden door de Schiedamse politie resoluut uit de stad verwijderd. Hiermee was voor Schiedam het Polen- en Russenprobleem zo goed als opgelost. Rotterdam daarentegen zou tot het einde van de oorlog met deze moeilijke groepen blijven worstelen. De regering verhoogde weliswaar de inspanningen om ze zoveel mogelijk per schip naar andere landen te vervoeren, maar er bleef een aanwas van nieuwe Russen en Polen. Een extra probleem vormde de financiering van hun onderhoud, omdat door de Russische revolutie geen geld meer binnen kwam bij het Russische consulaat en de Nederlandse regering het geld voor hun opvang moest voorschieten. In Schiedam werden de logementen na het vertrek van de Russen en Polen geheel ontruimd en grondig schoongemaakt. Daarbij werden onvoorstelbare toestanden aangetroffen: meestal was zo'n pand van binnen één ruïne. Muren, deuren en ramen waren vernield, terwijl de meubelen zwaar waren beschadigd. Lakens, kussenslopen, dekens en alle andere spullen, die iets konden opbrengen waren verdwenen. Schiedam likte zijn wonden na het mislukte Polen- en Russenexperiment, maar er was niet veel tijd om na te denken over wat er fout was gegaan. Een geheel nieuwe categorie krijgsgevangenen diende zich aan: Duitsers. 162

Scyedam | 2000 | | pagina 14