verhuurd aan de Duitsers, omdat het bedrijf door een tekort aan grondstoffen al een jaar stillag. De Duitsers werden daar ondergebracht en ingezet bij de werkzaamheden voor de nieuwe bestemming van de fabriek. In de benedenruimte zou namelijk een Duitse orthopedische inrichting komen voor de vervaardiging van kunstledematen voor oorlogsinvaliden. Verder kwam er een afdeling revalidatie, waar de invaliden moesten leren om kunstledematen zo goed mogelijk te gebruiken. Uit Duitsland kwamen zelfs specialisten over om dat proces zo goed mogelijk te begeleiden. Voorwaarde was wel dat er absoluut geen concurrentie zou mogen ontstaan met Nederlandse werklieden. De Duitsers zouden weliswaar alles zelf organiseren, maar de benodigde materialen moesten wel in Schiedam worden gekocht. Schiedam mocht alleen voordeel en geen enkel nadeel van die krijgsgevangenen hebben, zo was feitelijk het motto van deze operatie. Begin april woonden al zo'n 110 Duitse militairen in de fabriek, nu aangeduid als Orthopedische Werkstatten und Sanitatsanstalt lnternierter Deutscher Kriegsgefangener Het was intussen tijd geworden voor een officiële ontvangst, die door een Schiedams comité werd georganiseerd in het gebouw "Odéon" op 10 april 1918. De ruimte was voor deze gelegenheid omgetoverd in een feestzaal met palmen, bloemen en zowaar een beschaafd strijkje. Dames en meisjes serveerden er koffie, gebakjes, bier en rookwaren. Op het podium prijkten de borstbeelden van de Nederlandse koningin en de Duitse keizer, elk gedrapeerd met de nationale kleuren. De complete elite van Schiedam gaf acte de presence en het beeld van dames in oogverblindende toiletten temidden van de kleurige Duitse uniformen was bepaald van een hoog operettegehalte. Behalve de obligate toespraken, de beide volksliederen en een driewerf Hoch voor zowel koningin als keizer, werden staande de Duitse gevallenen herdacht, waarbij gevoelig Ich halte einen Kamerad werd gespeeld. Een hoogtepunt voor de organisatie was het moment waarop de 'invité's' aan tafeltjes gingen zitten en de Duitse militairen zich bij hen konden voegen voor een praatje. Gretig werden die vervolgens uitgevraagd over de slagvelden en de Engelse gevangenkampen. Duitse orthopedische inrichting in Schiedam Op 25 mei 1918 werd de orthopedische inrichting aan de Noordvest eindelijk officieel geopend. Dat gebeurde in aanwezigheid van de Duitse geïnterneerden en veel Nederlandse en Duitse autoriteiten, waaronder de burgemeesters van Rotterdam en Schiedam en het hoofd Dienst der Geïnterneerde Krijgsgevangenen generaal-niajoor M. Onnen. Generalmajor Friedrich, de Duitse gedelegeerde bij de onderhandelingen over de uitwisseling, hield de openingsrede, gevolgd door een toespraak van burgemeester Honnerlage Grete. Daarna maakten de genodigden een rondgang door de gebouwen. Het complex bestond om te beginnen uit het drie verdiepingen tellende fabrieksgebouw met grote ramen, bij de ingang bewaakt door een Duitse onderofficier. Op de begane grond bevonden zich de keuken en de grote eetzaal voor gezonde militairen en verder een badinrichting. Ook het kantoor en de machinekamer voor het hele complex waren daar ondergebracht. Op de eerste verdieping was de fabriekshal door een houten wand in tweeën gedeeld. De 165

Scyedam | 2000 | | pagina 17