EEN INGEZONDEN STUK 8 Febr1917 Aan de Redactie der Nieuwe Schiedamsche Courant. "Zeer velen zult u dankend verplichten gastvrijheid voor onderstaand te verleenen in Uw blad. Sinds verscheidene dagen is hier in het steeds rustig Schiedam een bedrijvigheid van belang, zijn oorzaak vindende in het gereedmaken van verschillende woonhuizen en gebouwen om eenige honderden Russische en Poolsche landverhuizers gastvrijheid te verleenen. Alles gaat wel voor rekening van de regeering, waarvan bovengenoemde migranten onderdanen zijn maar wij zitten hier met den niet te overzienen en overgrooten last. Allen, die hun gezond verstand gebruiken, hebben zich wel moeten afvragen: hoe is het mogelijk, dat onze bekwame energieke burgemeester, wellicht gesteund door zijn wethou ders, heeft kunnen gedoogen om ons in beknopt Schiedam liefst een ca.. 600 niets doen- den een pied a terre te geven, wat in deze toch zoo benarde tijden voor velen een groote grief is. Al is er reeds per ingezonden stuk hier over geschreven en heeft men ons gerust gesteld met niets-doende gezegden thans blijkt het, dat wij in Schiedam (een stad, die zich daartoe het allerminst leent), een zeer groot aantal vreemdelingen hebben gekregen waardoor Schiedam onveilig wordt gemaakt, zich niets dan enorme last op den hals heeft gehaald en de inwoners tot groote ontevredenheid heeft gestemd. Men moet toch al heel weinig hebben nagedacht om toestemming te geven om zoo maar ca. 600 jonge menschen in Schiedam toe te laten ter inwoning, en dan nog wel met eenige honderden bij elkaar, een volk gedoemd tot niets doen, hier niets vindend tot vertier of afleiding, aan wier voeding niets zal ontbreken terwijl zij met hun ledigen tijd geen raad weten alles verzinnen, wat de politie bemoeilijkt, rustige burgers en vooral meisjes hinde ren door hun brutaal optreden en daardoor de altijd zoo rustige stad onveilig maken. (Hiervan zijn reeds vele gevallen te constateeren). Ik wil niet uitwijden over alles wat wij reeds hebben moeten ondervinden in dien korten tijd, dat zij Schiedam bewonen; de politie zal daarvan wel het noodige kunnen rapporte ren. Alleen het feit dat gisteravond de rust op nooit hier gekende wijze is gestoord, wettigt alles, wat wij reeds hebben betoogd. De politie heeft handelend moeten optreden gebruik makend van sabel en revolver. Zoo iets is nog nooit in Schiedam vertoond. Wil men de kalmte waarvan toch al reeds zooveel in deze droeve en beproefde tijden wordt gevergd, behouden in onze rustige stad, dat dan het gezag dat wij hier hebben, maatregelen neme om zoo spoedig mogelijk de zeer ongenoode gasten, die ons de rust ontnemen en tegen wie groote verontwaardiging van alle inwoners is gerezen Schiedam te doen verlaten, daar het toch zoo duidelijk blijkt, dat hierdoor de grootste moeilijkheden zullen komen hetwelk nog erger zou worden wanneer de burgerij, steeds meegaande en 169

Scyedam | 2000 | | pagina 21