I §wibersl<i s deurenfabriek EEN KLACHT De bewoners van de Tuinlaan en Plein Eendragt klagen bij de gemeente over liederlijke verontreiniging door Polen. Zie de brief hiernaast en ook de achterpagina. De burgemeester geeft een reactie hierop: zeer liederlijke verontreiniging geen sprake, doch dat het niet te min moge lijk is, dat het publiek, in het bijzonder de Polen, die zich naar het ziekenhuis aan het Plein Eendragt begeven in bedoelde uitgang soms een kleine behoefte doen en dat aan het politiepersoneel is opgedragen zoveel mogelijk te waken. Ik geef u echter in overweging bedoelde uitgang, als zijnde particulier terrein van deze openbare weg te doen afsluiten. OUDE EN NIEUWE VLUCHTELINGEN Onder de Poolse en Russische vluchtelingen zaten ook wel, naast de tientallen meest jongere mannen, wat kinderen. Zo werden in Schiedam op 3 augustus 1918 ingeschreven de Rus-Polen Andrzejak man en vrouw, beide 24 jaar en de kinderen van 4Vi en 2 jaar en een kind geboren te Rotterdam op 6 februari 1918. Waar zij vandaan kwamen wordt niet vermeld, maar wel dat zij op 16 september 1918 naar Rotterdam vertrokken. Op 19 februari 1918 kwamen uit Rotterdam de Russen S. Wenzowski (20 jaar) en Anna Wenzowski - Gutkoroski (19 jaar) in Schiedam. Daar werd ook op 26 juni 1918 hun kind Amelia Maria Apoll geboren. Later, op een onbekende datum, zijn zij naar onbekende bestemming vertrokken. Van enkele bedrijven in de stad is bekend, dat deze zijn opgezet door Poolse vluchtelin gen, hoewel onbekend is of zij zijn meegekomen met de groep in de eerste wereldoorlog. Aan de Korte Haven had je de bekende deurenfabriek Swiderski. Op de Grote Markt 6a was kapper F.B. Rettlich gevestigd, afkomstig uit Lotz en van deze man is bekend, dat hij inderdaad in de eerste wereldoorlog naar Holland kwam. Fabriek - Kantoor - Showroom: Korte Haven 16-20 Tel. 269588 na 6 uur tel. 706059-262500- I 174 7H7CO U Du *3

Scyedam | 2000 | | pagina 26