(i.v.m. het nieuwe klooster aan de Wa rande) en daarna voor diverse doelein den werd gebruikt (o.a. jeugdgebouw, internering militairen in en na de 2e wereldoorlog, opslag) heeft het interieur niet meer de oorspronkelijke aankleding. Het hoofdgebouw van het klooster werd in 1972 gesloopt. Nadat de vleugel met de gymnastiekzaal in 1976 werd ge sloopt is de kapelruimte niet meer in gebruik geweest. De ruimte op de begane grond is nog wel in gebruik geweest tot 1985 als extra klaslokaal voor de school aan de Waran de 150. Door de sloop van het oude klooster aan de Nieuwe Haven en de sloop van het nieuwe klooster aan de Warande is deze kapel het laatste zichtbare overblijfsel van het verblijf van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis (de Broeders van Maastricht) in Schiedam, van 1868 tot 1985. Met de sloop van dit gebouw zal deze laatste herinnering verdwijnen en daarmee een stuk tastbare Schiedam- se broederkloosterhistorie. Tevens zou het de tiende na-oorlogse sloop beteke nen van een katholieke kerk of kapel in Schiedam. Naast deze bijzondere cultuurhistorische waarde heeft het gebouw ook c chitecto- Een vleugel van de klooster- en schoolbebouwing tussen Warande (links) en Nieuwe Haven (rechts). (Het hoofdgebouw aan de Nieuwe Haven is dan al gesloopt.) Centraal, boven een klaslokaal, de kapel van het klooster. Rechts het deel, waarin sinds 1927onderin de gymnastiekzaal is gesitueerd, in de verdieping diverse zalen en bovenin de kleine slaapvertrekken voor de broeders. Dit rechterdeel werd gesloopt in 1976. (Foto:R.W.Poels, 20 april 1976) 180

Scyedam | 2000 | | pagina 32