TRRJETR POS' UNION POSTNiUMy® Briefkaart verzonden 1.9.1936 uit Madrid met censuurstempel. Ondanks de censuur kwam deze kaart in 6 dagen in Schiedam aan. want op de le werd de kaart reeds doorgezonden naar Haarlem. De Schiedamse journaliste Julia Vischer bevond zich in Madrid en werkte daar samen met haar broer. De situatie werd in september steeds dreigender. Franco's troepen trachtten naar het oosten door te stoten richting Teruel in het noorden en Granada in het zuiden. Madrid was nog niet omsingeld, maar de Franse grens was reeds gesloten. Julia vroeg instructies aan haar kantoor en schreef haar familie in Schiedam: "Misschien kom ik toch naar Holland, hangt af van kantoor en mogelijkheid hier weg te komen. Dus als jullie een telegram uit Parijs krijgt, behoef jullie niet te schrikken." Deze briefkaart kwam op 7 september in Schiedam aan, maar de verzenddatum is slecht leesbaar, maar gezien de begincijfers 01 moet dit dus 1.9.1936 zijn. Door het poststempel van Madrid is in Schiedam een stempel gezet, daar de briefkaart aan Lui Vischer was gericht en door de familie naar Haarlem werd doorgezonden. De oorlog was buitengewoon bloedig daar de verovering bij verrassing was mislukt. De luchtmacht was grotendeels in Republikeinse handen, maar Franco kreeg steun van Duitsland en Italië. De republikeinen konden rekenen op steun van Rusland, van welk land het systeem van politieke commissarissen werd overgenomen. Hierdoor ontstond een ware jacht op politieke tegenstanders, waarmee zonder genade werd afgerekend. Toch werd de positie van de anarchisten en syndicalisten verzwakt door de weerstand, die hun gewelddaden opriep. Zo werden voor de val van San Sebastiaan 450 burgers doodgescho ten. Enkele dagen later werden, voordat Ronda werd opgegeven, 512 gijzelaars, waaron der plaatselijke priesters, door de Republikeinen lafhartig vermoord. 22 Pesoondencii

Scyedam | 2001 | | pagina 22