Nieuwe Haven 135 t/m 143. Geheel bedreigd door sloop. (Foto: R. IV. Poels, 1993) 65, 67, pakhuis Nieuwe Haven achter Lange Nieuwstraat 45. Monumenten aanwijzingsprocedures kwamen daar te laat. Rond de Schoolstraat is het goed gegaan. Daar zijn vijf branderijen op de monumentenlijst geplaatst en aldus ge red. Maar verderop dreigt het de komen de tijd weer flink mis te gaan. Van de 13, naar het oordeel van de Historische Vereniging, monumentwaardige 19e eeuwse gebouwen aan de Nieuwe Haven tussen nr. 125 en 155 is tot op heden slechts één gebouw aangewezen als mo nument: het herenhuis op nr. 155. Alles daartussen is onbeschermd. Deze eerste 19e eeuwse uitleg over de Nieuwe Haven heen, de afsluitende strook aan de rand van het historische centrum kan als en semble niet worden gemist. Dat was dan ook reden om in 1978 bij de voorberei dingen tot opzetten van een Beschermd Stadsgezicht, mede op aandringen van de Historische Vereniging, de gehele gevelwand van de Nieuwe Haven waar onder de strook tussen Burg.Knappert- laan en Sint Liduinastraat, binnen de grenzen van dit gebied te leggen. De plannen werden in de ijskast gezet. Eni ge jaren terug is de procedure tot aan wijzing daadwerkelijk gestart. Begin dit jaar werd bekend dat een ge bruiker/eigenaar van meerdere van bo venbedoelde panden aan de Nieuwe Ha ven gaat verhuizen. De onbeschermde gebouwen zijn daardoor acuut bedreigd, zoals bij verkoop doorgaans het geval is. Van een nieuwe eigenaar moet worden afgewacht wat zijn plannen zijn. Inmiddels is duidelijk dat sloop van de hele rij van Nieuwe Haven 135 t/m 147 de bedoeling is. En dat terwijl dit jaar 2001, zo is de verwachting, het Be schermd Stadsgezicht zal worden vast gesteld. Alles bijeen een trieste ontwik keling voor de historische beleving al daar. De Historische Vereniging heeft weinig middelen, maar tracht voor bedoelde historische panden op te komen. Iets anders ligt het met een verderop gelegen eigenlijk interessantere en veel oudere voormalige branderij: Nieuwe Haven 271 met aan voor- en achterzijde 29

Scyedam | 2001 | | pagina 29