uitgave. Tot mijn verbazing blijkt geen enkele verbetering te zijn overgenomen, waardoor in de tekst van het nieuwe boek nog steeds tientallen, storende fouten staan. Het aantal fouten is zelfs uitgebreid, o.a. omdat de lijsten tevens niet zijn geactualiseerd. Een van de opmerkelijkste fouten in zowel de oude als de nieuwe uitgave is het als gesloopt vermeld staan van molen De Walvisch. En waar in de oude druk een verkeerde exterieurfoto was geplaatst betreffende het Volkshuis aan de Lange Haven, daar is deze nu vervangen door een verkeerde interieurfoto. Ergens wordt de indruk gewekt dat Mouterij De Gestreepte Ezel nog bestaat en dat alleen de eestvloer zou zijn verplaatst. Echter: pand en inrichting zijn totaal gesloopt. Er waren twee eesten. Slechts één eest eestvloer is in het verleden gedemonteerd door de Historische Vereniging Schiedam en voorlopig elders opgeslagen. En verderop in het boek wordt ten onrechte vermeld dat het Bergerbuurthofje (Lange Nieuwstraat 149) hetzelfde zou zijn als het Hofje van Sjoer (nr. 163). De fouten in de fotobijschriften zijn vervallen door het plaatsen van een bijna geheel andere collectie foto's, maar er zijn weer nieuwe bijgekomen. Er zijn natuurlijk ook positieve zaken te melden. De letter is nu prettiger leesbaar, nu zijn alle foto's scherp afgedrukt, de fraaie kleurenplaten zijn beter op kleur, het boek is (weder om) prachtig uitgevoerd en de interessante verhalen en plezierige verteltrant zijn gebleven door het integraal handhaven van de tekst uit de eerste uitgave. Alleen het laatste hoofd stuk is herschreven. (R.W. Poels) Op 2 januari 2001 verscheen 'Schiedam torent uit boven molenverleden. Een wande ling en fietstocht door de tijd'. Auteur Nathalie Lans. Gebonden, 217 pag. 200 foto's en afbeeldingen. Geen register. Uitgever: TDS drukwerken, Schiedam. ISBN 90-804553-6-9. Prijs 69,50. Een fraai uitgevoerd boek. Naast deze nederlandstalige uitgave bestaat ook een engelstalige versie. Op 6 januari 2001 verscheen een bijzonder boek over Schiedam met de titel 'Schiedam'. Het is een cadeau van de gemeente aan de inwoners ter gelegenheid van het 725 jarig bestaan van de stad in het voorbije jaar. Het is een bijzonder fraai geheel in kleur uitge voerd groot boek met 64 pagina's en 125 foto's. De tekst van Carel van der Velden is zowel in het nederlands als in het engels. De Engelse tekst is voor een Nederlander goed te volgen, een Engelsman zal daar misschien meer moeite mee hebben. Jammer, dat op blz. 56 de Rotterdamse Merwehaven als Wilhelminahaven wordt aangeduid. Het meren deel der foto's is van Jan van der Ploeg en Lambrecht de Waard. Uitg. Scriptum Schie dam, in opdracht van de Gemeente Schiedam. Voor ieder Schiedams adres was via een bon een gratis exemplaar beschikbaar. Het boek is in Schiedam ook te koop voor 14,95. 34

Scyedam | 2001 | | pagina 34