DE RESTAURATIE VAN HET HERENHUIS LANGE HAVEN 79 Adrianus Rita van Otterloo Situatie bij aankoop Toen wij in 1995 het pand Lange Haven 79 aangekocht hadden, dachten wij de klus in twee jaar te klaren. Maar al snel kwamen wij er achter dat het langer zou duren. Samen met architectenbureau Restauro werd een plan gemaakt. Ons oude huis was inmid dels verkocht. Dus eerst moesten er de nodige maatregelen genomen worden om te kunnen wonen. De vorige eigenaar had het pand doorverbonden met nr.77 en er een showroom van gemaakt, waarbij alle sanitair verwijderd was. Er was geen toilet, geen badgelegenheid, en geen keuken. Dus werd er een mobiele douchecabine van vrienden geleend, werd er een noodtoilet gemaakt, kwam er een provisorische keukenopstelling en gingen we wonen in het tuinhuis, dat ook onder monumentenzorg valt. Zowel op de begane grond als overal elders in het pand waren ramen dichtgetimmerd met spaanplaat, waarachter de ramen en kozijnen het gevecht met de zwammen aan het verliezen waren. Het bleek dat alle kozijnen en ramen aan de achterzijde vervangen dienden te worden. De restauratie De aannemer begon met het verwijderen van de pannen en bracht aan de buitenzijde van het voor- en achterdak isolatie aan. Er kwamen nieuwe pannen. Voor het voorhuis een Oudhollandse pan, voor het achterhuis een kruispan. Aan de achterzijde is de muur schoongespoten en opnieuw gevoegd. Daar werden nieuwe raamkozijnen geplaatst met vaste ramen. De bovenlichten met zwikken werden door een Achteraanbouw van Lange Haven 79. (Foto: A.&R.. Van Otterloo) 7

Scyedam | 2001 | | pagina 7