De schoonvader van Willem DelBaere woonde nog steeds in Baarn. Willem Jiskoot overleefde vrijwel iedereen en overleed in 1947 op 98-jarige leeftijd. Hij woonde in de villa "Klein Rusthoek" aan de Amalialaan vlak bij het station. Al eerder of daarna was Willem DelBaere met zijn vrouw ook op dat adres gaan wonen. De wereld moet voor hen steeds kleiner geworden zijn en op 8 februari 1955 stierf hij. Zijn vrouw overleed elf jaar later. Beiden zijn begraven op een heuvel van de begraaf plaats Driehuis/Westerveld. Daar ligt de oud-Schiedammer nog steeds. Was de echo van de namen van Willem DelBaere en Pim Kiderlen in sport-minded Schie dam nog te horen en bestond er ook al de Schiedamsche Wielrijders Vereeniging "Swift" sinds 1886, toch werd op 27 juli 1894 nog een wielerclub opgericht met elf werkende leden: de Schiedamsche Wielrijders Vereeniging "De Postduif'. Het bestuur bestond uit K. Rovers (voorzitter), J.A.v.d.Ven (secretaris/penningmeester), J.L. Melchers (captain). De captain was de organisator van de tochten en wedstrijden. De overige leden waren G.H. Schuurman, S.J.van Emmerick, F. Jansen W. Kemp, J.M. Roe- lants, D. Visser jr., D.F.J.van Walsem (Rotterdam) en Th. Otferman. 13) Theo Oflferman was een wielrenner met een zekere potentie en hij was het lid van "De Postduif', dat ook buiten Schiedam een zekere vermaardheid kreeg. Theodorus Adrianus Hendrikus Offerman werd in Schiedam geboren op 22 juli 1876 als zoon van Everhardus Offerman, kurkensnijder en later kurkenfabrikant. Sport bedrijven werd hem als het ware met de paplepel ingegeven. Het weggetje naar het terrein van de cricketclub, waar de Oflfermans woonden, kreeg in de volksmond de naam "het laantje van Offerman". Enkele leden van de familie Offerman waren enthousiaste beoefenaars van cricket. Het is goed mogelijk, dat Theo de zes jaar oudere Willem Delbaere als cricketer heeft zien spelen. I3) De personalia van de eerste actieve leden geven een aardig beeld van de samenstelling van "De Postduif: voorzitter Karei Rovers (Schiedam 1863) was accountant; secretaris penningmeester Johannes Adrianus van de Ven (Schiedam 1867) was distillateur en werd in 1896 tot erelid benoemd; captain Johannes Lambertus Melchers (Schiedam 1872) was kantoorbediende en vertrok in 1897 naar Groningen; Gerrit Herman Schuurman (Schiedain 1872) was de zoon van kantonrechter Schuurman; Wilhelmus Marinus Cornelis Kemp (Schiedam 1877) vertrok in 1897 naar Oldenzaal; Jacobus Martinus Roelants (Schiedam 1875) was de zoon van notaris Roelants; Daniël Visser jr. (Schiedam 1875) was boekhouder bi j zijn vader Daniël Visser sr.; het lid Daniël Frederik Johannes van Walsem (Vught 1838) woonde in Rotterdam en was ontvanger ter registratie van successierechten en tenslotte de Rotterdammer Samuel James van Emmerick (Rotterdam 1874) was de zoon van een scheepsgezagvoerder en woonde "in een keet aan de brug bij het Boerengat". In 1894 was het voor deelnemers aan baan- en wegwedstrijden verplicht om een rijbewijs, afgegeven door de ANWB, te hebben. Bijzonder is dat Van Emmerick er in dat eerste jaar er al een bezat nl. nr. 111. Voor nieuwelingen en bij club wedstrijden was dat bewijs niet nodig. 48

Scyedam | 2001 | | pagina 12