HET VALLEND IJZER VAN DE BRUG OVER DE BUITENSLUIS Ir. H. Rienks In ons nummer 3, augustus 2000 kon u lezen over de Korte Havenbrug. Deze brug uit 1849 was één van de eerste ijzeren bruggen in ons land en werd samen met een soortgelijke brug, de Hoofdbrug, besteld. In 1902 is de Hoofdbrug naar de Buitensluis verplaatst om daar een voet brugje uit 1864, geleverd door ijzergieterij Nolet, te vervangen. Het gereedmaken van de toegangen voor de verplaatste brug in 1902 ging niet zo snel als sommige mensen hadden verwacht, getuige een ingezonden brief van Y.Z. in de Nieuwe Schiedamsche Courant van 14 december 1902: "Nadat voor ruim veertien dagen den volke reeds verkondigd werd, dat de brug aan de Buitensluis weer voor voetgangers gereed was, terwijl men intusschen toch nog verplicht was gebruik te maken van de overlooppont, schijnt men thans eindelijk met die brug gereed te zijn; evenwel nog niet voor voertuigen, omdat het verhoogde toegangspad nog niet klaar is. Nu is dat geen wonder, want die ophooging enz. is door onze Stadsjantjes behandeld. Dit zegt genoeg, om het nietklaar zijn te verklaren. Het is een gunst onze Stadswerkers aan het werk te zien; het bekende rijmpje: "Eerst eens gekeken en dan een gep.... en dan eens gekeken hoe laat of het is", vindt bij hen dagelijksche toepassing. Het is alsof zij bang zijn, dat de een iets meer zal doen dan de ander. Jammer, dat de heer De Groot hen niet eens gade slaat, die onlangs in den Raad de mannetjes van de Gemeente reiniging zoo prees, of het eendie al even hard opschieten als de bedoelde gewone Stadsjannen. Mij dunkt, er kon op de kosten voor openbare werken elk jaar heel wat bespaard worden, als op dien arbeid enz. enz. wat beter gelet werd; dat dan zeker enkele mannetjes gemist konden worden, staat bij mij wel vast. Vallend ijzer Bruggen mogen niet gevaarlijk zijn voor de gebruikers. Ze mogen niet instorten, en er mogen zeker ook geen stukken ijzer op passerende voetgangers vallen. Op 15 februari 1906 gebeurde dat wel, toen de balans brak van de oostelijke helft van de dubbele ophaal brug over de buitensluis in Schiedam. Vijf personen werden getroffen door vallend ijzer. Gelukkig vielen er geen doden. Het betreft één van de eerste twee bijna identieke ijzeren bruggen in Schiedam, gebouwd in 1849 als de Hoofdbrug. De andere is de nu nog bestaande Korte Havenbrug. Het zijn dubbele ophaalbruggen met gietijzeren poorten en balansen en houten vallen. In 1902 moest de Hoofdbrug worden vervangen in verband met de komst van de paardetram. Die kan alleen rijden over een vlakke brug en niet over een dubbele ophaalbrug met schuin 56

Scyedam | 2001 | | pagina 20