staande vallen en een knik in het midden. Omdat de oude brug nog in goede staat verkeer de, besloot het gemeentebestuur deze brug te verplaatsen naar de buitensluis. Het daar liggende smalle voetgangersbruggetje kon de grote stroom werklieden nauwelijks meer aan. Aan de oostzijde van de Buitenhaven waren veel fabrieken gekomen in de laatste decennia van de negentiende eeuw en aan de westzijde woonden veel arbeiders in een nieuwe woonwijk. Een tweede voordeel was, dat wagens voortaan de brug konden passe ren. Zo werd voor weinig geld, een aanzienlijke verbetering tot stand gebracht. Toen vermoedde men nog niet dat zes jaar later voor een aanzienlijk bedrag op deze plaats een nieuwe draaibrug gebouwd zou worden, de Koninginnebrug. Het is niet uit te sluiten, dat de brug tijdens de verplaatsing in 1902 is beschadigd. Al in 1903 brak de balans van de westelijke helft van de brug. De balans werd volgens het jaarverslag van de gemeente "gelascht". Daarmee wordt niet bedoeld, dat de gietijzeren delen weer aan elkaar zijn vastgemaakt door het ijzer op het breukvlak te smelten, maar dat ze zijn gerepareerd met behulp van lasplaten. Die platen gaan over de breuk heen en zijn aan de te verbinden delen bevestigd met behulp van bouten. De oostelijke helft werd in hetzelfde jaar aangevaren, waarbij een gietijzeren schoor van de poort brak. Deze schoor werd vernieuwd. Op 15 februari 1906 ging het mis. De balans van de oostelijke helft brak, toen een menigte de brug betrad tijdens het sluiten. Met een flinke klap kwamen de vallen tegen elkaar, waardoor de balans te zwaar werd belast. Gietijzeren blokken, die het tegengewicht vormen, vielen op straat en troffen vijf personen. Twee dagen later stond een verslag in de Schiedamsche Courant: De gebroken brug Zooals wij onder "Laatste Nieuws" in ons nummer van gisteren nog met een enkel woord konden mededeelen, is de balans van de oostelijke helft der brug bij de schutsluizen in de Buitenhaven gisteren (bedoeld wordt eigenlijk eergisteren, want het is een ochtendblad en de berichten zijn altijd gedateerd op de voorgaande dag) gebroken. Dit ongeluk is te wijten aan het plotseling zich op den nog niet geheel gesloten brug begeven van een groot aantal menschen, waardoor de kleppen der brug met groot geweld tegen elkander kwamen en deze schok op den zwaar beladen balans zoo'n kracht uitoefen de dat de gegoten ijzeren legger der balans (stadzijde) als glas afknapte; ook de trekstang knapte daarbij onmiddellijk af Waar hierdoor het buiten de brug hangende gedeelte van de balans aan de eene zijde den steun verloren had brak ook de tweede gegoten ijzeren legger (Maaszijde), doch daar hielden de beide trekstangen. Dit kon echter niet verhinde ren dat de verbinding dier twee zijden, de bak waarin de zware stukken ijzer voor tegen wicht in liggen door midden brak, naar omlaag bogen en de zware stukken ijzer er uit vielen. Verwonderlijk is het dat, waar zoovele menschen zich op en voor de brug bevon- 57

Scyedam | 2001 | | pagina 21