- Lange Nieuwstraat 55, herenhuis (vanaf 2000) - Korte Haven 1/3, fabrieksgebouw - Korte Haven 7 - Korte Haven 9, vm. branderij met klokgevel - Nassaulaan 38 (woning uit 1907) - Toren van de r.k. St.Jacobuskerk aan de Kerk- weg in Kethel (vanaf januari 2001) - Kethelpoortbrug - Grote of St.Janskerk aan de Lange Kerkstraat (vanaf april 2001) - Westmolenstraat 35 NIEUWE UITGAVEN Op 9 juni 2001 verscheen: "Van buitenplaats tot kerk", redactie Sophie van den Berg, Ineke de Groot-Teunissen, Alex Middel, Peter van Velzen. Geniet, 28 pagina's, 9 foto's. Het is een uitgave van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, ter gelegenheid van het afronden van de restauratie van de kapel van de r.k. begraafplaats aan de Vlaar- dingerdijk en de overdracht van dit gebouw aan de Roemeens Orthodoxe Kerk in de Benelux. Het boekje beschrijft de geschiedenis van de vm. buitenplaats Bokkenburg, de r.k. Begraalplaats en de kapel. De restauratie zelf krijgt weinig aandacht. Verkrijgbaar bij de Stichting SBSS, Dam 30, 3111 BD Schiedam, tel./fax: 010-4270640. Op 10 juni 2001 verscheen: "Het orgel in de basiliek van de H.Liduina en O.L.Vrouw van de Rozenkrans te Schiedam". Auteur Dr.Ton van Eek. Geniet, 31 pagina's. Het is een uitgave van de r.k. parochie en aldaar verkrijgbaar. De brochure beschrijft de electro- pneumatische orgel-techniek, de geschiedenis van het Schiedamse orgel en de restauratie ervan. De dispositie is opgenomen evenals de diverse wijzigingen in de loop der tijd. Eén van de meest gebruikte vrachtschepen in de zeventiende eeuw was de fluit (het fluitschip). Als koopvaarder heeft het drie masten en een eenvoudige zeilvoering, waardoor 10 a 20 koppen het schip, dat maximaal 40 m. lang is, kunnen varen. Als het schip als walvisvaarder wordt gebruikt, dan timmert men over het achterschip een zware balk, de galg, voor het ophangen van de sloepen voor de walvisjacht. Op de voorplaat enige fluiten, op de achterpagina een "Lijst van den leeftocht" uit het al elders genoemde boek over de walvisvaart uit 1720. 111

Scyedam | 2001 | | pagina 39