EIGEN WERKLIEDEN EERST ir. H. Rienks Aanbestedingen in 1902 In 1902 werden in Schiedam twee bruggen vernieuwd, de Beursbrug en de Hoofdbrug. Beide werken werden gegund aan Penn Bauduin uit Dordrecht. Dit bedrijf had een goede naam en was het goedkoopst. Ook een bedrijf uit Schiedam, G.J. Vincent Go, wilde graag deze werken uitvoeren, maar liep beide mis. De Schiedamse werklieden werden eveneens daardoor benadeeld. Zou het gemeentebestuur niet een iets hogere prijs kunnen betalen om zo het werk in de eigen stad te houden? De eerste keer, bij de aanbesteding van de Hoofdbrug, had de gemeente slechts aan zes grote bedrijven een prijsopgave gevraagd en het werk onderhands gegund aan de goed koopste. Tijdens de raadsvergadering op 26 maart 1902 kwam het voorstel daartoe van B. en W. aan de orde. Raadslid Van der Schalk vroeg, wat de voordelen zijn van een onder handse aanbesteding. Wethouder Visser antwoordde: dat men bij onderhandsche aanbesteding de firma 's kan kiezen aan welke men het werk toevertrouwt en dat men gemakkelijker controle kan doen uitoefenen op het werk. Bovendien wil Spreker nog mededeelen, dat het hier geldt een eigenaardig werk, waarbij het noodig is, dat de firma aan wie het werk wordt opgedragen in de nabijheid is geves tigd, omdat het werk zeer snel moet geschieden om de stremming in het verkeer zoo kort mogelijk te doen zijn. De burgemeester verklaarde, dat B. en W. in het algemeen liever openbaar aanbesteden en nu bij uitzondering om de genoemde redenen tot onderhandse aanbesteding overgaan. De raad besloot het werk te gunnen aan de laagste inschrijver, Penn Bauduin uit Dordrecht, voor 9657. Een week eerder, op 18 maart 1902, stond in de Schiedamsche Courant, dat de firma Landman en Zoon uit Rotterdam de nieuwe Hoofdbrug zou vervaardigen. Toen de heer G.J. Vincent dit overigens onjuiste bericht had gelezen, was hij verontwaardigd, want hem was geen gelegenheid geboden om mee te doen. Op 19 maart schreef hij aan B. en W.: "Toen wij gisteren in de Schiedamsche Courant vermeld zagen, dat de firma Landman en Zoon te Rotterdam de nieuwe brug aan het Hoofd zal vervaardigen en wij geene uitnoo- diging tot inschrijving ontvingen, hebben wij terstond omtrent deze zaak informatie genomen, en vernamen tot onze niet geringe verbazing, dat de Directeur der Gemeente werken alhier, zoowel in Fabricage als bij Uw College zou hebben beweerd, een dergelijk werk eventueel niet aan ons te durven opdragen, omdat het hem niet bekend is, of derge lijk werk ooit door ons werd vervaardigd. Vervolgens geeft Vincent een viertal voorbeelden van door zijn bedrijf vervaardigde ijzeren bruggen, waarvan twee te Schiedam. 158

Scyedam | 2001 | | pagina 10