Een nieuwe brug In 1931 is voor 5000 de brug verbreed met twee voetpaden. Maar in 1957 is de brug geheel vervangen door een nieuwe brug, gebouwd bij Hollandia in Krimpen aan den IJssel. In het Schiedams Parool stond in de krant van 26 maart 1957 een verslag van de montage van deze brug. "Nieuwe Hoofdbrug verrijst uit een grote bouwdoos. Einde van noodbrug-misère nadert snel. Na de vertraging in de oplevering is maandagmiddag (25-3-1957) dan eindelijk de lang verwachte nieuwe Hoofdbrug uit Krimpen aan den IJssel in Schiedam gearriveerd. Terwijl de mannen van gemeentewerken aan weerszijden van de Varkenssluis in stevig tempo werkten aan de aanleg van de opritten, schenen ook de brugbouwers van slechts één gedachte bezield: onze stad zo spoedig mogelijk een riante brugverbinding te bezor gen tussen de Lange Nieuwstraat en de Hoofdstraat, zodat aan het gemartel met de nood- schipbrug een einde komt. Als men in dit tempo kan doorwerken, komt de brug nog deze week kant en klaar en wordt de openstelling voor het verkeer op maandag aanstaande bepaald geen aprilmop. De sleepboot Zeearend moest heel wat paardenkrachten aan de kabels brengen om de grote platte bak, waarop het brugprodukt van Hollandia Metaalbouw kant en klaar in losse delen was gestuwd, van Krimpen aan den IJssel naar Schiedam te transporteren. Na enig gemanoeuvreer in de buitenhaven koos het transport ligplaats op de hoek van de Hooikade. Klokslag half twee bracht de drijvende bok Actief van V.d. Graaf en Mulder' s Bergings bedrijf uit Rotterdam zijn machtige arm met 130 ton hefvermogen in beweging om zijn grote rol te gaan spelen. Katrollen draaiden, kabels vierden en in minder dan geen tijd zweefde de eerste stalen staander door het luchtruim naar de plaats van bestemming. Een blokkendoosspel in groot formaat ging beginnen. Kleine mannetjes in lichte overalls reppen zich heen en weer op het bruggenhoofd, gesticulerend en wrikkend aan de brugstijl, die rechtstandig neerdaalt. Nog even, dan staat de stijl precies goed en komen de sleutels te voorschijn, die de moeren op de invallende bouten moeten aandraaien Met geroutineerde bewegingen sleutelen de mannen van Hollandia de staander vast. Ladders verrijzen tegen de vierkante staalkolom, kabels worden gespannen en kwieke figuurtjes verrijzen onverwacht boven op de kolom om even later snel langs een kabel naar beneden te dalen. Het eerste meccano stuk is geplaatst. Op dezelfde wijze is ook de tweede staander vrij spoedig aan de kant van de Lange Nieuwstraat voorgoed aan de grond gekluisterd. En dan is het belangrijkste onderdeel van de bouwdoos aan de beurt: het zware brugdek van ongeveer 13 meter lengte en 14'A meter breedte. Ook met dat transport heeft de bok Actief geen zichtbare moeite gehad. Langzaam kerend en wendend voer de bok naar de brugfundering met het brugdek in twee 156

Scyedam | 2001 | | pagina 8