1kritische bijbelbeschouwing 2. verdraagzaamheid 3. deelneming aan de cultuur In dit stuk gaat het over de gang van zaken in de hervormde gemeente van Schiedam. Het gaat dan in het bijzonder over de verhouding van de rechtzinnig- tot vrijzinnig hervorm den. De nadruk ligt dan op de naoorlogse positie van de vrijzinnig-hervormden in onze hervormde gemeente. HOOFDSTUK 1 Eerst nog even een terugblik in de geschiedenis van de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1816 werd door Koning Willem I het Algemeen Reglement voor de Hervormde Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden aan de kerk gegeven. Dat reglement gaf de kerk geen vrijheid van handelen. De koning trad op als een soort voogd en de kerk moest zich dat laten welgevallen. Het reglement bevatte veel meer regels over de organisatie van de kerk dan over geestelijke zaken, zoals de belijdenis. Het reglement werd (en wordt) door veel mensen gezien als één van de oorzaken van afscheiding en doleantie, van respectievelijk 1834 en 1886. In 1842 kreeg de kerk iets meer vrijheid. De regering verklaarde toen dat veranderingen in het algemeen reglement van de kerk behoorden uit te gaan. In 1852 werd een herzie ning van het reglement langs kerkelijke weg tot stand gebracht, dit als gevolg van de grondwet van 1848. Die grondwet, door toedoen van Thorbecke totstandgekomen, maakte een einde aan het eigenmachtig handelen van Willem II. De nieuwe grondwet beperkte niet alleen de macht van de koning op staatkundig terrein, ook de kerk profiteerde van de nieuw verworven democratische inzichten. In 1870 verwierf de hervormde kerk volledige vrijheid en zelfstandigheid. Hoewel de hervormde kerk in laatstgenoemd jaar ten opzichte van de staat volledig onafhankelijk werd, kon zij zich niet ontdoen van het reglement van 1816. Dit vond zijn oorzaak in de verdeeldheid van de kerk. Er woedde een richtingenstrijd, die pas aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in hevigheid begon af te nemen. Aan het einde van de jaren dertig was er al sprake van een soort ritseling als een voorbode van een in aantocht zijnde verandering in kerk en maatschappij. De Sociaal Democrati sche Arbeiders Partij liet haar politiek van het gebroken geweertje varen. In het kabinet De Geer van 1939 zagen we de eerste socialistische ministers hun plaatsen aan de rege ringstafel innemen: Albeda en Van den Tempel. 16

Scyedam | 2002 | | pagina 16