Grafsteen van Jan van Riebeeck. De steen was vernield en de brokstukken zijn naar Zuid Afrika gebracht en daar weer tot een geheel gecompleteerd. Links het wapen van Van Riebeeck, rechts dat van de familie Scipio. Maria Scipio was de tweede vrouw van Van Riebeeck. daadwerkelijk 162 jaar Nederlands bezit is geweest. En dit alles ten gevolge van Jan van Riebeeck, die bij het stichten van de Kaapkolonie een belangrijke rol heeft gespeeld. Wat herinnert in Schiedam nu nog aan deze roemrijke man? Welnu: In 1952, driehonderd jaar nadat Jan van Riebeeck voet aan wal zette in de Kaap, is er een landelijk herdenkingscomité opgericht met het doel: "dit grootscheeps te herdenken". De Schiedamse gemeenschap besloot in navolging van zijn geboorteplaats Culemborg de relatie met Jan van Riebeeck en Schiedam verder uit te dragen, door o.a. aan de gevel van het huis aan de Lange Kerkstraat 36, waar van Riebeeck had gewoond een gedenksteen aan te brengen. Na de opdracht tot het maken van een gedenksteen door de uit Schiedam afkomstige kunstenares Theresia van der Pant, is deze in augustus 1952 door de toenmalige Zuid- Afrikaanse gezant P.l. Hoogerhout onthuld. In 1991 is het pand gesloopt, om plaats te maken voor het ABC-warenhuis. De gedenksteen is gelukkig bewaard gebleven en in 1994 in de gevel van het C&A- complex aangebracht ongeveer op de plaats waar de woning van Jan van Riebeeck heeft gestaan. Twee belangrijke vrouwen in het leven van Jan van Riebeeck Geertruydt, Jan van Riebeecks enige zuster is in Schiedam geboren op 3 februari 1623 en ingeschreven in het doopboek van de St. Janskerk. Op 21 oktober 1649 trouwt zij in de St. 53

Scyedam | 2002 | | pagina 17