uitgegeven te Delft, schrijft veel over Lucas en over Rotterdams (en Schiedams) nieuws. In Schiedam werd het blad verkocht bij Sweben. Pieter Paulus Uit de afgedrukte "necrologie" blijkt dat de patriotten helemaal niet zachtzinnig voor elkaar waren! Deze stond in de "Nationaale Bataafsche Courant van Lieve van Ollefen", nr. 75, Saturdag 24 Juny 1797. (Aanwezig in Kon. Bibliotheek - Den Haag) Ook Pieter Paulus (9 april 1754 - 17 maart 1796) krijgt een veeg uit de pan. Paulus had ooit een functie bij de admiraliteit van de Maze, maar was daar ontslagen wegens patriotse sympatieën. Bij de Bataafsche Omwenteling trad hij gelijk op de voorgrond. Later vormde hij de vijf oude admiraliteiten om tot een Comité van de Marine. Maar hij maakte de grote fout door collectief alle officieren te ontslaan, maar deze konden op verzoek weer gelijk in dienst treden, mits de politieke antecedenten in orde waren. Maar voor velen was dit hun eer te na. Dit betekende een enorme verzwakking van de marine en heeft ongetwijfeld tot de Kaapse gebeurtenissen bijgedragen. (Pieter Bezemer was een van de koopvaardij kapiteins, die toen bij de marine in dienst traden). Maar niet alleen was hier op 8 novem ber 1796 een bericht in de Engelse krant Morning Post van 4 november over de gebeurte nissen in de Saldanhabaai bekend geworden, maar ook dat het "esquader was in de ver- wagting door een Fransche vloot versterkt te worden." Maar de autoriteiten vreesden vooral ook grote kritiek als bekend zou worden, dat hiervoor drie miljoen guldens was betaald, een enorm bedrag in die tijd. Paulus had dat alles geregeld, maar omdat hij dit geld maar moeilijk kon loskrijgen waren de betalingen later en dan nog in gedeelten overgemaakt. Voor de Nederlandse betrokkenen werd het inmiddels duidelijk, dat mede daarom de Franse hulp zou uitblijven. Vermoedelijk zijn Franse militaire acties in Ierland mede met dit geld gefinancierd, toen het uiteindelijk afkwam. Maar ondanks de onzekere Franse hulp stuurde men Lucas op weg. Voor veel mensen, toen en nu, was Paulus de hoofdschuldige van het Kaapse drama. Het was bekend, dat Lucas enorm opzag tegen Paulus. 61 •ENGKLBE-RTUS LUCAS IS DOOD! Is dat z.kcr? ja! zyne Gemalin beeft het den volke bekend gemaakt ia de L.eidfche Courant van heden (Vrydag 53 Juny.) Wc 1 j wel dat is ongelukkig ha ha ha ha ha (N. B. de Rcda'dteüV lacht!) 'c is! of het Pieter Pa nimfen in de mode komt! tod- de DAPPERE vaderlander heeft den adem des levens uitgeblazen, door eene ver flapping in de long r ja-, dat komt er van als men de-longen zo forceert door 't comniandeercn vuur vuur! vuur! fchict de Enpolfche hondendat zy blikfems -worden py zult' het vapertand redden of ik zal ons allen in de lucht doen fpxingen ha ha- ha ha ha! (N. B, De re-di-fteur als vooren.) en Lucas was niet alleen held, maar ook Propheet - dus fchryft Mevrouw zyn DouafiereDaar myn echrgé- noot, by het fntnalc ongeluk aan de Kaap ziek gewórden zyndeen zyn dood als VOORZIENDE, zig gelpocd heeft naar Europa tè retourneeren ten einde zig by de natie te verantwoorden" bravo1, Mevrouwtje! g'y zyt SLIM ja gy verliest een dierbaaren Menheer Gemaal fchrei traanen van weed£hy; maar Voornaamlykom dat de Echtgenoot NIET OP 'T BED VAN EER IS-' GE-h Si UK VEin, maar XSepieter Po'ulUst Tièïlt - genoeg, by is tioo J en daarffled#ï ftaai alles ftil het zal de bewuste commisfte ook wel fpyten enjt. f1"- JKeérland fchynt gedoemd tot ramptrff Billykis paar jammer groot Wit zal voor haart eer nu Rdmpen d I Immers is haar LUQAS dood. I

Scyedam | 2002 | | pagina 25