M CO w JENEVER EN ZUID-AFRIKA Wim Snikkers Toen het verversingsstation in Kaap de Goede Hoop werd gesticht in 1652, ging men er al spoedig dranken maken. Al zes jaar later meldde Jan van Riebeeck in zijn dagboek, dat het eerste bier was gebrouwen. En op 2 februari 1659 kon hij de Heren Zeventien melden, dat van de "Caepse muscadel ende andere witte druiven d'eerste mael wijn ge- parst". Maar volgens de kapiteins was deze wijn niet te drinken. Dit werd pas beter, toen Simon van der Stel en gevluchte Hugenoten zich na 1688 zich met wijnbouw gingen bemoeien. "Constantia" was en is een begrip. Er worden in Zuid-Afrika veel je- neverflessen (kelderflessen) gevonden, soms van groot formaat (33,5 cm). Aan de behakking (tekst of figuur op zijvlak) of aan het glaszegel zijn enige merken te traceren. J.T. Beukers (met haan), Pollen en Zoon (zeepaardje) en P. Hoppe. En blijkbaar was Daniël Visser er ook actief, getuige de advertentie in "Die Wereldburger" in 1889. Er heeft zich in Zuid- Afrika en ook daarbuiten een bijzondere situatie voorgedaan, namelijk het gebruik van de naam Spengler voor jenever. Spenglers jenever Zuid-Afrika was nog niet zo lang in Engelse handen overgegaan, toen Rijnbende met het Handelshuis Spengler Co. overeenkwam aan dit huis jenever te gaan leveren. Dit was een zwaargebeide, sterke jenever. Vanaf omstreeks 1825 leverde men jaarlijks grote hoeveelheden. In 1838 bijvoorbeeld 803 pijpen (een pijp is een langwerpig houten vaatje) in zes zendingen. Later werd het product natuurlijk meer in kelders (kisten) verzonden. Op deze groene kel ders stond met grote letters "Spengler" en op de 1,8 literflessen stond Rijnbende op een klein glaszegel tje, maar dat viel niemand op. ledereen sprak van Spengler-jenever. De merkenwet stond nog in de kinderschoenen en toen in 1873 het bedrijf Spengler werd opgeheven ging bijna iedere export-distillateur de naam "Spengler" gebruiken. Ook voor buiten Afrika, want in 1903 leverde Nolet, via een Duits 65 Kt.- v.:

Scyedam | 2002 | | pagina 29