maart 2002 NIEUWE HAVEN Enkele jaren terug deed de Historische Ve reniging Schiedam een beroep op de toen malige eigenaar van de vm. branderijen Nieuwe Haven 61 - 67 om bij de betreurde sloop de in de gevel aanwezige naamsteen BOSTON, twee sluitstenen met het jaartal 1859 en een aantal hardstenen pilasters te bewaren en ooit in de te realiseren nieuw bouw in de gevel te plaatsen (soortgelijk als bij het pand Liverpool om de hoek). Enige tijd terug werd ons door de projec- tonwikkelaar verzocht mee te werken aan realisatie daarvan. Dit resulteerde in een plan van de architect om de naamsteen en de beide sluitstenen aan te brengen op de historisch juiste plaatsen in de nieuwe ge vel. Waarmee tevens de foute locatie van gebouw "BOSTON" in de kleurenfolder over de appartementsgebouwen kon wor den hersteld. De hardstenen pilasters ble ken overigens onvindbaar. NIEUWE UITGAVEN In maart verscheen: "De Schiedamse tak van de Familie Van der Schalk. Uit het archief van een Schie damse Familie van eind 18e eeuw tot na de Tweede wereldoorlog." Auteur: Jan M.Dirkzwager. ISDN 90-9015671-2. Een uitgave van J.M.Dirkzwager, Puinweg 2, 8121 PH, Olst. Prijs: 20 Euro. Verkrijgbaar bij de Schiedamse boekhandel. Omvang 167 pag. inclusief 72 foto's en afbeeldingen, waarvan velen niet eerder werden gepubliceerd. Compleet met alfabetisch naam- en zaakregister, uitgebreide noten en bijlagen met o.a. de genealogie. Uitgebreid tot in details komen aan de orde de lotgevallen van de families Burgerhoudt en Van der Schalk, de familieleden, de eigendommen en Schiedamse fami liebedrijven, en het verdwenen fraaie huis aan de Lange Nieuwstraat. (R. W.P.) Het spul van Joncker Franssen oorloch (1594) In de recent verschenen feestbundel "Teeckenrijcke Woorden voor Henk Duits". Opstellen over literatuur, toneel, kunst en religie, meest uit de zestiende en zeventiende eeuw, onder redactie van Fred de Bree, Marijke Spies Roel Zemel (Amsterdam: Stich ting Neerlandistiek VU, 2002) is een bijdrage opgenomen met de titel: "Historiedrama in Schiedam: Het spul van Joncker Fransssen oorloch (1594)" (blz. 19-37). In dit artikel bespreekt Dr. Johan Koppenol "Het spul van Joncker Fransssen oorloch" uit 1594, een rederijkersspel, dat ontstaan moet zijn in de kring van de Schiedamse rederijkerskamer de Roo Roosen. Dit stuk kan gelden als het oudst bekende historiedrama in de Nederlandse letterkunde. Na analyse van het stuk stelt Koppenol vast, dat het vele kwaliteiten bezit; Schiedam schaarde zich met dit spel niet onder de achterblijvertjes in de letterkunde, maar liep voorop. De tekst van "Het spul van Joncker Fransssen oorloch" wordt in electronische versie raadpleegbaar via de Digitale Bibliotheek Nederlandse Letteren (http://www.dbnl.org/), er wordt bovendien gewerkt aan een papieren editie. 71

Scyedam | 2002 | | pagina 35