JAN VAN RIEBEECK - VAN SCHIEDAM NAAR KAAPSTAD Jan Plugge Het is U wellicht bekend dat Jan van Riebeeck, de stichter van de Kaapkolonie op 6 april j.l. nu precies 350jaar geleden een lange tijd in Schiedam heeft gewoond. Inleiding Zoals U weet ligt Kaap de Goede Hoop op het meest zuidelijke deel van Afrika en is zo genoemd door de Portugese zeevaarders, in de hoop van hieruit de sprookjesachtige rijkdommen van Azië te kunnen bereiken. Bartholomeus Diaz rondde als eerste Kaap de Goede Hoop en zette voet aan wal op Mosselbaai in 1488. De Portugezen voeren in die tijd reeds op Indië voor de handel in specerijen. Hollandse zeevaarders ruilden producten uit Scandinavië en de lage landen in Portugal voor de specerijen en goederen uit het verre Oosten. Daar kwam echter verandering in, toen Filips II van Spanje, Portugal bezette en in 1585 de handel met Holland verbood. Hierdoor werden wij gedwongen de zeeweg naar Indië te openen en de specerijen zelf te gaan halen. De eerste Compagnie werd opgericht en Cornelis de Houtman ondernam in 1595 de eerste reis naar Indië. Hij voer met 4 schepen uit en keerde na 28 maanden met 3 schepen terug. Van de 250 man die waren uitgevaren, bereikten slechts 90 het vaderland. Een tweede poging in 1598 onder leiding van Jacob C. van Neck werd een groot succes. Met 8 schepen, door 560 man bemand voltooide hij de rondreis in 15 maanden en kwam o.a. met 600.000 pond peper en 250.000 pond kruidnagelen in Texel binnen. In 1602 werd de VOC opgericht en geleid door de Heren Zeventien en was een geregelde vaart op Indië een feit. Door gebrek aan vers water, groente en vlees lijden de bemanningen tijdens de lange reizen naar Indië aan scheurbuik. Een ziekte waardoor soms de helft van de bemanning de reis niet overleeft. Hiertoe besluiten de Heren Zeventien van de VOC een verversingsstation in te richten bij Kaap de Goede Hoop en geven Jan van Riebeeck opdracht dit te realiseren. Jan van Riebeeck was op dat moment koopman en in dienst van de VOC Wie was Jan van Riebeeck en dan speciaal met betrekking tot zijn afkomst en zijn woon achtig zijn in Schiedam? De naam Van Riebeeck komt reeds voor in de 15e eeuw bij vooraanstaande personen in de handel en het stadsbestuur van de stad Wijk bij Duurstede. Een zekere Anthonis van Riebeeck geboren in 1475 is later burgemeester van die stad. Wanneer Jan van Riebeecks grootvader (geb. 1560), die ook Jan heet, in 1588 trouwt met Geertruyd Hoevenaar, dochter van een welgestelde boer uit Culemborg, vestigt de familie zich daar. Uit dit huwelijk wordt in 1589 een zoon geboren, Anthony Jansz van Riebeeck. Hij krijgt een opleiding als chirurgijn, wat hij zijn verdere leven zal blijven praktiseren. In 1618 trouwt hij met Elisabeth van Gaesbeeck (geb. 1599) en uit dit huwelijk wordt op 21 april 1619 40

Scyedam | 2002 | | pagina 4