Meerdere redenen, waaronder de plaats van een ontworpen woongebouw en de bouw kundige staat en uitstraling van de toren, hebben helaas toch (al eind 2001)geleid tot het besluit de toren te slopen. De toren werd afgebroken in de eerste weken van juni 2002. We zullen ons moeten troosten met de oprichting van een kunstwerk met ongeveer dezelfde afmetingen, maar van andere materialen. De ontwerper, Cor Kraat, is overigens gelukkig niet een van de minsten. Toch zouden we gelukkiger zijn geweest als het nieuwe woongebouw zich had gevoegd naar de, eventueel aan gepaste, bestaande toren, en niet andersom. Nu is ook de kans verkeken de vier evan- gelistenbeelden aldaar een plaats te geven. De verdwenen toren had de afmetingen 5 bij 1 bij 27 meter. Het nieuwe kunstwerk zal de afmetingen 3 bij 1 bij 21 meter krij gen en wordt uitgevoerd in staal, met een toevoeging van geappliqueerd Antik-glas. juli 2002 SLOOP BRANDERIJEN AAN DE WES TERKADE Aan de Westerkade zijn de voorbije jaren 10 voormalige branderijen en mouterijen geplaatst op de lijst van beschermde ge meentelijke of rijksmonumenten. Dat bleek voor die gebouwen uiteindelijk de redding. De branderijen op de nummers 2, 4 en 6 haalden die status niet. Voor nummer 2 was een vervangend bouwplan in een reeds te ver gevorderd stadium (sloop volgde in 1998), en de twee branderijen daarnaast haalden uiteindelijk de monumentenstatus niet. Eigenlijk een gemiste kans om de his torisch noodzakelijke verbinding tussen het wel bewaarde deel van de Westerkade en de Nieuwe Haven op de juiste wijze te laten bestaan. Samen met de andere reeds gerea liseerde en geplande nieuwbouw aan de Nieuwe Haven en achter de bebouwing van de Lange Nieuwstraat een jammerlijke ont wikkeling. Er zijn acht voormalige brande rijen en pakhuizen aan opgeofferd. Het had met wat meer moeite veel leuker gekund. Westerkade 6, 6b en 4. Gesloopt juli 2002. (Foto: R. W. Poels, juni 2002) 112 Iïü

Scyedam | 2002 | | pagina 40