UIT HET BELGENDAGBOEK VAN EEN WEESHUISVADER Bewerkt door Wim Snikkers In ons vorige nummer plaatsten wij het artikel over de Belgische vluchtelingen in Schie dam tijdens de eerste wereldoorlog. In dit nummer brengen wij het eerste deel van een dagboek van een beheerder van een huis, waarin Belgische vluchtelingen waren onderge bracht. Schiedamse vluchtelingenhuiz.cn In de Schiedamsche Courant van 9 oktober 1914 stond het bericht, dat de burgemeester van Schiedam opdracht krijgt 300 Belgische vluchtelingen onder te brengen. Er woonden toen in Schiedam 35.000 mensen. Er worden drie mouterijen in gereedheid gebracht. Natuurlijk waren deze mouterijen volkomen ongeschikt en in allerijl worden enkele panden geschikt gemaakt om grote groepen mensen onder te brengen. Van 7 tot 16 oktober 1914 zijn in totaal 591 Belgische vluchtelingen geregistreerd. Deze werden, behalve bij particulieren en kleine pensions, ondergebracht op een viertal locaties. Het grootste contingent kwam in de voormalige tabakskerverij van J. Schuyer, Noordvest 111-117. Daar hebben maximaal 178 mensen onderdak genoten. Maar dit verblijf heeft maar kort geduurd, tot 28 oktober. In 1918 is in dit pand nog een orthopedische inrichting voor Duitse militairen geweest. Zie Scyedam nr. 5, 2000. Een ander bekend onderkomen was het gebouw van de Officieren Sociëteit, waar in de periode tot 17 november tot 144 mensen hebben gelogeerd. Deze sociëteit, niet alleen voor schutterij-officieren, maar ook voor honderden "buitengewone" leden, lag aan de Laan ons Genoegen, die uitkwam op de Vlaardingerdijk/Nieuwe Haven, is begin jaren 20 gesloopt. De schutterij zelfwas al in 1907 opgeheven. Enkele panden, die toevallig net "vrij" waren door een overlijden of verhuizing, zijn gebruikt. Het huis Liezenberg, Lange Nieuwstraat 21, werd op 2 december 1914 verkocht aan W. Hasekamp. Maar op 28 december woonden er nog 28 vluchtelingen, er hadden er eens 108 gewoond. Dr. J. Liezenberg was de rector iVoeding van de Belgi sche vluchtelingen. De autoconvooien waren talrijk gisteren. Het auftoveer aan den Moerdijk ondervond er de gevolgen van. Niettegenstaande de grootste inspanning, moesten vele wagens vele uren wachten, hoewel met behulp van een1 ttianhanghoot een tiental tegelijk ver voerd kon worden. Zwaarbeladen personen-auto's, dikwijls gevolgd door vrachtwagens, vormden een lange rij, en dank zij de medewerking van militaire autoriteiten en hulpcomité's, is er gisteren veel1 honger gestild. Wij weten van een oonvooi, dat o. m. ongeveer 15.000 gesmeerde boterhammen met worst uit reikte. Eigenaardig is nog de verlegenheid van de menschen. Gebedéld wordt er nog niet, gevraagd om voedsel zelfs haast niet. Maar begint men met de uitdeeling, dan komen de hongerigen en dorstigen van alle kan ten uit de bosschen te voorschijn. Wer kelijk men talme niet, doch spoede zich met welbeladen wagen naar het zuiden en men zal1 "dankbaar, maar niet geheel vol daan terugkeeren, want tot het laatste stuk brood geeft men weg en lijdt zelf honger, daar er zelfs in de hotels niets te krij gen is. "Uit de Schiedamsche Courant 139

Scyedam | 2002 | | pagina 23