Zaterdag 24 oktober Van onze afgevaardigden is teruggekomen de heer Peleman. De heer Ishoven, die hier zoekende was naar zijn vrouw is in Antwerpen gebleven omreden dat zijn vrouw thuis was en hij zijn betrekking onmiddellijk kon aanvaarden. De heer Peleman heeft hedenmorgen in de verschillende tehuizen voor vluchtelingen medegedeeld, hetgeen hij in Antwerpen heeft gezien en gehoord en welke indruk hij gekregen had. Over het algemeen is het vertrouwen zeer gering en de trek tot terugkeer zeer koel. De zaterdag heeft zijn gewoon verloop en het is poetsen, boenen en schrobben van belang. Het is eigenaardig, dat de gasten allen zo hun best doen om ons tehuis te doen uitblinken in netheid en orde, want ze weten dat er zondags veel bezoek komt en dan moet alles proper zijn. Het middagmaal van heden was aardappelen met peen en uien, hetwelk zeer goed was gekookt en thans buiten mijn hulp. Wat nog nimmer was gebeurd, deed zich heden voor: alles werd opgege ten. Zondag 25 oktober Het middagmaal (groentesoep) wordt met graagte gebruikt. Als versnapering krijgen allen een portie pudding. Dit gaat niet uit overbodige weelde; maar een onzer gasten had op zijn vlucht naar hier in zijn overspannen toestand een doos pudding meegenomen, reden dat wij onze gasten heden konden trakteren. In de Officierentuin heeft het muziekgezelschap "Ambrosius" voor de vluchtelingen een concert georganiseerd. Allen komen zeer voldaan terug en met gloed wisten ze te vertellen, hoe aangenaam het hun was hun eigen volkslied te horen spelen. De eerste drie gasten vertrekken naar hun woonplaatsen en vijf anderen gaan naar Ant werpen om de toestand op te nemen of om wat kleding op te halen. De eerste irritaties Zaterdag 31 oktober Twee onzer gasten hebben heden gehandeld in strijd met de door ons gegeven bevelen. Zij hadden zich vanmorgen onttrokken aan de aan hun opgedragen werkzaamheden. Tot straf daarvoor moeten ze morgen samen de portiersdienst waarnemen, welke dienst anders slechts twee uur is. Zondag 1 november Allen zijn werkzaam om vroegtijdig gereed te zijn voor de godsdienstoefeninghetwelk niet zo gemakkelijk gaat; want het schijnt niet de gewoonte te zijn van onze Belgische naburen om rekening te houden met de zondag. Maandag 2 november Ten 7Vi ure moet ik maatregelen nemen om de echtgenote van H. Peleman zo spoedig mogelijk naar het Gem. Ziekenhuis te doen vervoeren, daar deze juffrouw zich onwel voelde. Ruim 12 uur ontvangen wij het bericht, dat de hierboven genoemde juffrouw een jonge dochter ter wereld heeft gebracht. Door de Vader en andere familieleden wordt besloten dit kind de naam te geven van Wilhelmina. Moeder en kind maken het zeer goed. In die week vertrekken acht gasten naar Antwerpen en er komen er twee terug. Op zondag 145

Scyedam | 2002 | | pagina 29