verzoeken binnen voor de koop van terreinen langs deze nieuwe, in aanleg zijnde Wester haven. Voorlopig werd de helft van wat nu Westerkade heet uitgegeven, begrensd door de Nieuwe Haven en de latere Nassaulaan. Tussen de Nieuwe Haven en de latere Warande bouwden de branders J.L.Linnenbrink, G.J.Bertels, Vincent en Dijkmans in 1861 vier branderijen, die geen van vieren meer bestaan. (De laatste twee werden in oktober 2002 gesloopt.) Tussen de latere Warande en Nassaulaan werden in 1862 door J.Tak twee branderijen en een mouterij gebouwd en in 1861 door W.A.Beukers een dubbele branderij. (Dit viertal bestaat nog en is thans genummerd 10b, 12, 14 en 16.) Hier liet de gemeente Schiedam het voorlopig even bij. In 1869 volgde de uitgifte van de resterende grond aan de Westerkade. De branderij die op het huidige nr. 18 werd gebouwd is reeds lang geleden gesloopt, maar de zes andere panden daar links van bestaan nog. J.Houtman liet mouterij 'Maassluis' bouwen (wordt thans gerestaureerd en is nu genummerd 20), J.L.Linnenbrink liet branderij 'De Olyf- boom' bouwen (thans nr.22 en recent gerestaureerd), P.J.Meijer liet er een dubbele bran derij 'Bleiswyk' bouwen (thans nr.24), terwijl de rij werd gesloten door de branderij van Meijer Co (nu nr.26) en het koppel van S.J.Engering: 'Mercurius' en 'Neptunus' (nu de nummers 28 en 30).2) Bij elkaar vormt de Westerkade (ondanks de recente sloop van drie branderijen) een redelijk gaaf monumentaal industrieel landschap met acht branderijen en twee mouterijen. 1 2) Gem. Archief Schiedam, Ing.stukken Raad 30 nov. 1869, 287 163 Westerkade omstreeks 1958. Geheel links de voormalige branderij op nr.24. Aan het eind rechts zijn de recent gesloopte panden tussen Warande en Nieuwe Haven te onderscheiden. (Foto: collectie Gemeentearchief Schiedam)

Scyedam | 2002 | | pagina 11