flink aandeel in de drankindustrie had: stoombranden, distilleren, likeurstoken, exploite ren van glasfabrieken, fabriceren van en handel drijven in gazeuse dranken en limonades, handel in binnen- en buitenlands gedistilleerd. Of deze verkoop het einde van de branderij heeft betekend is nog niet onderzocht. Hase- kamp kan het branden (het stoken van de grondstof moutwijn) hebben voortgezet, maar ook is het mogelijk dat er voortaan uitsluitend werd gedistilleerd (het stoken van het eindproduct jenever). In 1919 ging Hasekamp een vennootschap aan met zijn zoon Willem Hasekamp onder de firma Hasekamp Co, waarbij werd geproduceerd en gehandeld in gebouwen en op terreinen aan de Havendijk, Willemskade. Havenstraat en Westerkade. Op 14 november 1939 deed de firma Hasekamp Co het pand Westerkade 24 van de hand voor 7.900 gulden. De prijs en de omschrijving wijzen mogelijk in de richting van een veranderde functie: 'fabriekspand met erf en open grond'. Maar zeker is dat niet, want de nieuwe eigenaar verkocht het direct door, zodat het op 18 januari 1940 voor 9.500 gulden in handen kwam van een andere gedistilleerdproducent de firma M. Dirkzwager Az., gevestigd aan Noordvest en Groenweegje. In 1959 is er in ieder geval duidelijkheid. Toen werd in verband met een sterfgeval de boedel gescheiden. In de omschrijvingen van de bezittingen worden in gebruik zijnde distilleerderijen en dergelijke als zodanig omschreven, maar Westerkade 24 heet dan te zijn: "pakhuis met open erf en grond., omvattende een particulier entrepot en zolder'. Door ruiling ging op 29 april 1965 het eigendom over naar de N.V.Schiedamse Steen kolenhandel (directeur R A.Wittkampf). En toen begonnen de moeilijkste jaren voor het oude gebouw. Dit bedrijf vroeg direct een hinderwetvergunning aan voor de opslag van propaan/butaan, petroleum en steenkolen. In 1966 werd het pand ingericht als showroom 166 Plattegrond van de branderij Westerkade in het jaar 1897. In het pand is een dubbele branderij ondergebracht. Van de nog twee maal 12 beslagbakken op een tekening uit 1892, zijn nu twee maal 8 beslagbakken ingetekend. De tekening werd gemaakt in verband met de aanvraag voor een grotere stoommachine. (Collectie Gemeentearchief Schiedam)

Scyedam | 2002 | | pagina 14