UIT HET BELGENDAGBOEK VAN EEN WEESHUISVADER Bewerkt door Wim Snikkers In ons vorige nummer maakten wij kennis met een groep Belgische vluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog, die waren ondergebracht in huize Vaillant aan de Nieuwstraat. Wij namen afscheid op het moment, dat het weeshuis der Hervormden zich terugtrok en in huize Vaillant een groep mensen uit een ander vluchtelingenhuis erbij kwam. Het huis viel nu onder het gewone Comité voor Belgische vluchtelingen. Het dagboek werd ge schreven door M. Germeraad, de Binnenregent van het Weeshuis. Zaterdag 16 januari 1915 Bij het afsluiten onzer dagtaak op 2 januari hebben wij het vermoeden uitgesprokendat de wijze van optreden van het nieuwe hoofd in ons tehuis wel andere gevolgen zal hebben. Dat is juist geweest. De ordeloze en onreine troep, die er in was gekomen kan zich niet verenigen met onze wijze van werken aldaar, onze gasten konden zich niet verenigen met de levenwijzen der eersten, alzo ontstonden er botsingen en vormden zich twee partijen. Ook kon ons werk sedert 8 oktober, aldaar verricht geen goedkeuring vinden bij de Dames thans werkzaam voor het Comité. Dat alles had ten gevolge, dat onze gasten voortdurend kwamen klagen bij de Heer Voorzitter van het College van Regenten. Na enige vergaderingen met het Comité kon geen oplossing worden gevonden waarmee allen tevreden konden zijn. Het wenste het toezicht en de leiding over allen niet aan ons af te staan en onze gasten konden zich niet verenigen met de leiding der dames, werkzaam voor het Comité. Onze Voorzitter wist op het laatst de knoop door te hakken en bewerkte, dat wij met onze gasten ten getale van 17, naar een ander huis vertrokken. De HH Kerkmees ters der Ned. Hervormde Gemeente alhier waren zo goed voor dat doel aan ons af te staan het pand Lange Haven 106 tot voor enige weken bewoond door de Heer Beauseur. Hedenmiddag hebben wij dit pand betrokken en niettegenstaande de zeer ongunstige weersgesteldheid konden wij des avonds ten zeven ure zeggen: ziezo nu zitten wij weer kant en klaar in ons nieuwe tehuis en hopen dat dit een beter einde mogen hebben dan het vorige. Wel een opmerkelijke ontwikkeling! Nu hebben de oude bewoners dus het oude pand verlaten, omdat ze niet met de nieuwkomers en het nieuwe bestuur konden accorderen. Opmerkelijk ook dat de Vader schrijft over "onze gasten" als hij het heeft over de oor spronkelijke bewoners. J.M. van der Schalk was een bestuurder die in vele comité's en organisaties zat en dus een uitgebreid netwerk had (zoals dat tegenwoordig heet). Voor velen zullen de conflicten met de Dames met misschien wel weinig bestuurlijke ervaring, ook wel herkenbaar zijn. Donderdag 25 februari Volgens verschillende courantenberichten moeten de belastingschuldige vluchtelingen voor 1 maart a.s. in hunne woningen terug zijn of anders worden de in die woningen zich bevindende meubelen verkocht. Teneinde dit te voorkomen is heden naar Antwerpen 169

Scyedam | 2002 | | pagina 17