Op 4 oktober komen er twee mensen over uit het tehuis van het Comité en komt het aantal gasten daarmee op 16. Door de slechte harmonie onderling en de veelvuldig voorkomende twisten werd het deze mensen aldaar onmogelijk gemaakt. Zaterdag 11 december 1915 Mej. Maria Janssens is dienstbode geworden bij mevrouw Blaisse, Nieuwe Haven. Gevolg gevende aan de door de Belgische regering gedane oproepen heeft Frans van Dijk zich aan het Consulaat te Rotterdam gemeld. Hij vertrekt 25 dezer over Engeland en Frankrijk naar het korps, waar hij zal worden ingedeeld. Deze Van Dijk is overigens pas op 4 januari 1916 uit de Parkhaven naar Engeland ver trokken. Een sterfgeval Al een tijd lijdt Nicolaas Beugnis aan maagpijn. Zowel de huisarts Dr. Endtz als de Rotterdamse specialist Dr. Scalij konden niet mededelen wat de man zo'n pijn veroor zaakte. Heden hebben wij hem doen onderzoeken op de Polikliniek van prof. Nolen te Leiden. Hij wordt opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Dit is op 7 januari 1916 en twee dagen later blijkt het maagkanker te zijn met weinig hoop op herstel. Op 28 januari vindt er een operatie plaats en hoewel er eerst de mededeling kwam dat deze "goed gelukt" was, is Beugnis op 18 februari in het Academisch Ziekenhuis overleden en op 22 februari in Leiden begraven. Vreemd eigenlijk dat hij niet in Schiedam is begraven, want zijn vrouw twee dochters en een kleindochter verbleven ook in Schiedam. Over deze familie horen wij later nog veel meer. Er zijn nu nog 12 gasten. Een nieuwe verandering Er zouden in Nederland gedurende de Eerste Wereldoorlog zo'n 100.000 Belgische (burger-)vluchtelingen blijven, waarvan ongeveer een derde deel financieel werd onder steund. In Rotterdam varieerde het aantal vluchtelingen tussen 5000 - 9000 en in Schie dam vertrokken de laatste vluchtelingen in 1919. Vele Belgen hadden hier werk gevonden en woonden inmiddels zelfstandig. In het begin adviseerde het rijk de gemeente een uitkering van 35 cent/dag (kind 20 cent/dag) voor logies en voedsel, die zij aan het rijk moest voorschieten. Sommige gemeenten keerden meer uit andere minder omdat de uitkering soms meer dan de werkeloosheidsuitkering was. In juli 1916 kwam de rijksoverheid met de regeling dat voor vluchtelingen met een inkomen van meer dan 8 per maand een inkomensafhankelijke logies-voedselbijdrage werd gevraagd. Of het Weeshuis ook "subsidie" ontving, weet ik niet maar ook hier ging iets veranderen. 15 januari 1917 In de vergadering van Regenten en Regentessen gehouden op 2 januari was besloten vanaf heden de vluchtelingen niet meer te voeden omreden dat allen verdienden en dus wel voor eigen voeding konden zorgen. Wel mogen zij het huis blijven bewonen en de daarin bevindende inventaris gebruiken; zodat ze op coöperatieve grondslag kunnen 171

Scyedam | 2002 | | pagina 19