EEN DANKBRIEF In december 1918 werd onderstaande brief ontvangenafgesloten met een helaas onlees bare handtekening. Antwerpen, 5 december 1918 Aan de Weledele Heer Overste van het Weezenhuis Schiedam Het is met gevoel van diepe erkentelijkheid dat ik U deze woorden toezend. Immers Uwe gastvrije woning werd voor mijne Ouders, broeders en zusters opengezet en heeft hen wellicht voor eene ontzettende ellende bespaard. Enkel edele, onbaatzuchtige gevoelens hebben U aangezet deze taak van liefde op Uwe schouders te laden. Zulke daad verdient niet enkel waardering in de hoogste graad, maar bindt ook ons allen met een eeuwig durende schuld van dankbaarheid. Mijne Ouders, thans in goede gezondheid te Antwerpen teruggekeerd verzoeken mij hunne gevoelens van dankbaarheid tesamen met de mijne U eerbiedig aan te bieden. Uwe onbaatzuchtigheid is voor hen eene ware voorzienigheid geweest. Ook zullen wij steeds Uw aandenken bewaren, aandenken dat wij steeds zullen vereren als een bewijs van hoogst menselijke gevoelens. Nogmaals hartelijk dank. Aanvaardt, Hooggeacht Heer, de verzekering mijner oprechte gevoelens van hoogachting. GEÏNTERNEERDE MILITAIREN Meer dan 32000 Belgische militairen vluchtten in de Eerste Wereldoorlog naar Neder land. Tot hun verbazing en teleurstelling werden zij hier geïnterneerd. (Volgens het geldende oorlogsrecht). Zij werden ondergebracht in kazernes en tentenkampen en later ook in speciaal daartoe opgerichte barakkenkampen. Er hebben zich in deze kampen, door de opgelopen spanningen, nog hele dramatische opstanden voorgedaan, waarbij doden en gewonden zijn gevallen. Vanaf april 1915 werd het toegestaan aan de Belgische (en Duitse en Britse) geïnterneerden om buiten de kampen betaalde arbeid te verrichten. Veel werkgevers voelden daar veel voor, daar hun eigen mensen veelal gemobiliseerd waren. Als voor het betreffende werk geen Nederlanders waren te krijgen, dan mochten de buiten landse militairen worden ingezet (overeenkomstig de conventie van Genève). De vakbon den bedongen, dat daarvoor hetzelfde loon als voor de Nederlanders werd betaald, hoewel dit soms op slimme wijze werd ontdoken. In Schiedam wordt een 300-tal geïnterneerden tewerkgesteld op het terrein van de fa. Wilton, zoals de Schiedamsche Courant in een kort berichtje meldde op 13 oktober 1916. 176

Scyedam | 2002 | | pagina 24