mm mm 18 Oude Tonge (bron: De Rode Kruishulp in de Watersnood 1953) Beunen open Geldinzamelingen over de hele wereld... Na grote onzekerheid en veel gezoek vond men tot grote blijdschap elkaar in Kethel weer terug. Onderdak verlenen was niet alleen het verstrekken van bad, bed en brood. Het was ook een indringende confrontatie met de vaak traumatische ervaringen en het leed van me deburgers. Beurzen open - dijken dicht Onder dit motto werd geld in gezameld voor het Nationaal Rampenfonds. De offervaardig heid bleek zeer groot. Reeds op 4 februari kwam als eerste van een particulier een gift van vijf- duizend gulden binnen bij het Schiedamse comité. Het Rode Kruis afd. Schiedam maakte 10.000,-- over. Diverse organisaties brachten geld bijeen, zoals de voetbalver. S.V.V., leerlingen van katholie ke, openbare, hervormde en gereformeerde scholen brachten geld bijeen. Bij een uitvoe ring van een gymnastiekvereniging werd gecollecteerd en ook de baten van een toneel voorstelling gingen naar het comité. Er waren acties in de ondernemingen. Personeelsleden stonden een deel van hun loon af. De op brengst werd doorgaans door de bedrijven verdubbeld. In de berichten is een aantal van die acties terug te vinden, maar de opsom ming is zeker niet compleet. Een aantal giften (rechtstreeks afgedragen aan het Rampen fonds) ter illustratie. Van het bedrijf BAVO: 1800,—, Kon.Boekdrukkerij H.A.Roelants 5000,- Distilleerderij "De Olifant" een dag loon, door het bedrijf verdubbeld. Car- tonnagefabriek Schiedam, vier weken lang 2% van het loon, hetgeen werd verdubbeld door het bedrijf. Hoeks machinefabriek een dag loon, hetgeen werd vermeerderd met 50.000,— door het bedrijf. Mij Oxygenium een dag loon vermeerderd met 10000,- door het bedrijf. De Wilton-Fijenoordwerk- nemers 100.000 en 150.000 daaraan toegevoegd. Verzekeringsmaatschappij HAV-bank: 75000,— In de bioscopen Passage en Monopole werd gedurende twee weken tijdens elke voorstelling een collecte gehouden.

Scyedam | 2003 | | pagina 18