De bebouwing aan de Hoofdstraat moest wijken voor de nieuwe dijk op deltahoogte. Het restant van de muur bleef, ten tijde van de aanleg van de dijk, echter nog een tijdje staan als provisorische waterkering. (Foto, J.F.H. Roovers, coll. GAS) De burgemeester van Schiedam sprak in de raadsvergadering van 27 februari 1953 waarde rende woorden over de hulpverlening. Hij informeerde de gemeenteraad daarna omtrent het besluit van het Hoogheemraadschap Schieland dat het dijkniveau met veertig centimeter naar 4.50 meter boven N.A.P. moest worden gebracht. Dat is in de jaren daarna ook ge beurd. Bij de plannen voor het verbeteren ervan werd uitgegaan van het gegeven dat de Nieuwe Waterweg moest open blijven. Belangrijke werken in Schiedam waren het bouwen van de nieuwe Spuisluis aan de Havendijk (1957), de nieuwe Buitensluis aan de Voorha ven (1978) en het ophogen van de dijken. Maar de bedijkingen bleken nog niet voldoende. Later, bij nieuwe berekeningen kwam men tot de conclusie dat de verhoogde dijken toch niet voldoende bescherming zouden bieden. Waarop is besloten de Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg (gereed in 1997) tussen Maassluis en Hoek van Holland aan de Delta werken toe te voegen. Om de dijkgedeelten in Schiedam op Deltahoogte te kunnen brengen moest de bebouwing aan de Hoofdstraat vanaf de Buitensluis tot aan de Havendijk worden gesloopt ten behoeve van de aanleg van een nieuw stuk dijklichaam. Ruud Korpershoek: "Het water heeft ons uiteindelijk toch van de Hoofdstraat verjaagd. In de jaren na de ramp werd duidelijk dat de bebouwing aldaar zou moeten wijken voor een nieuw dijklichaam. Een paar jaar voor de onteigening konden wij de zaak van bakker A.van Woerekom in de Beijerlandsestraat overnemen. Dat heb ik toen gedaan. 22

Scyedam | 2003 | | pagina 22