DE EERSTE CREMATIE IN NEDERLAND Wim Snikkers In onze vorige nummers werd Huize Vaillant ge noemd, het grote huis aan de Nieuwstraat, waarin Belgische vluchtelingen waren ondergebracht. Dr. C.J. Vaillant was een bekend arts in Schiedam en landelijk kreeg hij ook bekendheid, want hij was de eerste, die na zijn overlijden in Nederland werd gecremeerd. Het was bijna niet doorgegaan, die crematie. Want toen Vaillant op 27 maartl914 overleed, was het crematorium te Westerveld nog niet helemaal klaar. In de krant was al een overlijdensadvertentie geplaatst en de begrafenis aangekondigd. En dat van een man, die in 1874 als mede-oprichter van de "Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding" betrokken was en later ook hoofdbestuurslid werd. In 1913 had hij, staande voor de lijkoven van het in aanbouw zijnde crematorium, de wens geuit op vaderlandse bodem te worden verast. Men heeft in maart 1914 in allerijl het Crematorium in gereedheid gebracht, zodat Dr. Vaillant als eerste Nederlander te Westerveld bij Velsen gecremeerd kon worden. Vaillant was in Schiedam betrokken bij vele organisaties op maatschappelijk gebied. Wij laten hier het artikeltje volgen, dat de Schiedamsche Courant bij zijn overlijden plaatste. Dr. C.J. Vaillant t Hedennacht is alhier na een korte ongesteldheid overleden, in den ouderdom van ruim 95 jaar, dr. C.J. Vaillant, tot voor enkele jaren practiserend geneesheer alhier. Den 19en October 1818 te Maassluis geboren, promoveerde de heer Vaillant den 17en mei 1842, dus op 24-jarigen leeftijd, te Leiden tot doctor medicinae, na verdediging van een dissertatie, getiteld: De Febribus Intermittentibus en van een elftal stellingen. Alvorens zich in Schiedam te vestigen, bracht dr. Vaillant een jaar door in de ziekenhui zen van Parijs, waar hij, onder leiding der beroemdste mannen van dien tijd, zijn prakti sche kennis vermeerderde. In 1843 vestigde hij zich te Schiedam, waar hij spoedig een goede practijk en een geëerde positie innam. Jaren achtereen is dr. Vaillant lid geweest van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, van welke vereeniging hij later eerelid werd. Bovendien was hij gedurende 17 jaren schoolopziener, in welke functie hij toonde, hoezeer het volksonderwijs hem ter harte ging. Die belangstelling bleef hij koesteren, wat wel bleek uit het feit, dat hij nog het afscheid bijwoonde van den heer V.d. Hout als hoofd van school G, nu enkele jaren geleden. Van 1863 tot 1867 was dr. Vaillant lid van de Gemeenteraad. Op maatschappelijk gebied heeft hij aan veel, wat in dien tijd tot stand kwam, krachtig meegewerkt. Wij noemen slechts de oprichting der "Mij. 29

Scyedam | 2003 | | pagina 29