"Toen klonken weer de plechtige tonen van het orgel, nu begeleid door de zang van een fraaie bariton, die aanhief de vijfde symphonie van Beethoven met de woorden: "Goede nacht, slaap nu zacht, Rust nu van 't aardse werken, V Zij vroeg of spa, wij volgen na, Moge uw voorbeeld sterken. Slaap nu zacht, goede nacht. daalde de kist heel langzaam in de diepte, waarvan zich de opening automatisch sloot. Dit was een zeer indrukwekkend ogenblik. Naar wij vernemen heeft de justitie de overbrenging van het lichaam van dr. Vaillant wettig geconstateerd door schriftelijke verklaringen van een paar der aanwezigen, waaronder dr. Van Roojen, van hier, die bij de overbrenging daar van tegenwoordig waren geweest, dat dit lichaam in het crematorium ter crema tie is overgegeven. Tegen dr. Ph.K. van Lissa werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der begrafe niswet, omdat hij het lijk van dr. Vaillant liet verbranden. "Dit is de eerste stap, die de justitie heeft gedaan om tot een beslissing inzake de lijkver branding te komen. Het heeft nog vele tientallen jaren geduurd, voordat crematie ook wettelijk goed geregeld was. De journalisten van de (katholieke) Nieuwe Schiedamsche Courant waren niet bij de crematie aanwezig, maar zij waren wel bij het station gaan kijken en zij liet van haar verbazing blijken. "Hier werd de kist met het stoffelijk overschot geplaatst in een spoorlijkwagon, zoodat ze in een glazen omhulsel duidelijk te zien was. Behalve talrijke familieleden, waaronder ook dames, zagen wij aan het station verschillende heeren uit de kringen, waarin de verschei dene zich 't meest bewoog. Tot onze verrassing, behalve enkele leden uit den geneeskundi ge kring, ook in rouwtooi, den voorganger ener kerkelijke gemeente, die wij daar zeker allerminst hadden verwacht. Deze krant, waarin geen rouwadvertenties hadden gestaan, had al eerder bericht dat Vail lant tevergeefs eens naar een tweede kamer-zetel voor de liberale partij had gedongen. De krant citeerde de NRC, die wist te melden, dat Vaillant bij zijn leven een request aan de Regering had gestuurd om vergunning te verkrijgen voor de verbranding van zijn stoffelijk overschot hier te lande op welk verzoekschrift echter geen antwoord werd bekomen. Over de crematie zelf werd een bericht uit het "Hbl" (Algemeen Handelsblad) overgeno men met daarin onder andere: "Hoewel de plechtigheid zeer geheim gehouden was, trok zij toch zeer veel aandacht. Er kwamen ook enige photografen op het terrein, die echter daarvan verwijderd werden". De eerste crematie in Nederland was niet onopgemerkt voorbij gegaan. 31

Scyedam | 2003 | | pagina 31