DE HOOGWATERKLOK VAN DE GORZEN - een museumstuk Siem Rosman De klok werd afgedankt, maar de dreiging van hoog water bleef en blijft realiteit... Schiedam, 1 Februari 1953. Schip ramt tijdens hevige storm muur van ijsfabriek aan de Hoofdstraat. Grote schade bij scheepswerven door uitzonderlijk hoge waterstand. Klanten bakker Korpershoek zonder brood, water vloed vernielde bakoven. Talud kalfde af, bij Wilhelminahaven dreigde dijk doorbraak. Het zouden stuk voor stuk koppen kunnen zijn geweest voor de kranten van 2 februari 1953. Schiedam, aan de noordkant van de grote rivier, had in de nacht van 31 januari op 1 februa ri 1953 het nodige te lijden van een storm, windkracht 13, gepaard gaand met uitzonderlijk hoog water. Het risico van dijkdoorbraken was voor Zuid-Holland benoorden de grote rivier, zo bleek achteraf, volop aanwezig. Maar de gruwelijke werkelijkheid van deze watersnoodramp lag aan de zuidkant van de rivier en daarover gingen daags erna, terecht, de belangrijkste krantenkoppen. De berichtgeving kon de weersontwikkeling niet bijhouden In vroeger tijden werden de mensen van de Hoofdstraat en omgeving door het luiden van een klok gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water. De klok werd in 1928 ontmanteld omdat de modernere communicatiemiddelen zoals kranten, telex en radio deze wijze van berichtgeving overbodig maakten. De klok was, wat men noemt, een museumstuk gewor den en dus bevindt deze zich dan ook sedert 1940 in de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam. Klokgelui mocht dan geacht worden niet meer als waarschuwingsteken in het patroon van de twintigste eeuw te passen, tijdens de februariramp 1953 bleek dat de weers verwachting in de kranten onvoldoende actueel was en dus niet adequaat als "alarmbel" functioneerde. Voorts waren lang niet alle instanties per telex bereikbaar en vanaf 24.00 uur tot 08.00 uur, dus tijdens de cruciale uren van de stormvloedramp, waren er geen radiozenders in de lucht. Het weerbericht van het K.N.M.I. geldig tot zondagavond, afgedrukt in de Nieuwe Schie- damsche Courant van 31 januari 1953 luidde: "Guur weer met wisselende bewolking en nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. 4

Scyedam | 2003 | | pagina 4