1956 Overstroming Hoofdstraat. Links op de foto: Ruud Korpershoek, rechts Hans de Vette (coll. Hans de Vette) Tegen de tijd dat het water naar een zeer gevaarlijk niveau was gestegen bleek de hoogte van de vloedplanken niet toereikend, hetgeen sinds jaar en dag wel het geval was geweest. Het water begon er overheen te stromen. De ruiten van de woningen, winkels en bedrijven waren uiteraard niet tegen de druk van het water bestand. Aan de Hoofdstraat begon het water de panden binnen te stromen. Doordat in de Voorhaven het hoge water ver boven het niveau van de meerpalen was gestegen raakte een in de Voorhaven afgemeerd binnenschip op drift en sloeg door de stormwind een muur van Ijsfabriek De Maas aan diggelen waard oor het water in een mum van tijd het gebied tussen Rijnstraat en Hoofdstraat binnen stroomde. Het hele binnenterrein werd één grote watervlakte en vervolgens drong het water ook de woningen aan de Rijnstraat binnen. De politie moest bedreigde bewoners uit hun benarde positie bevrijden. Uit het Maashofje, achter de H.Hartkerk, redde men met behulp van vlotten een gezin van man, vrouw en vijf kinderen. In totaal werden ongeveer honderd bewoners geëvacueerd, die tijdelijk onderdak op het politiebureau aan de Lange Nieuws- traat kregen. In het gebied woonden plusminus 75 gezinnen. Ze behoefden niet allemaal te worden geëvacueerd want een aantal had al eerder op de avond een goed heenkomen gezocht bij familie of vrienden elders in de stad. Sommigen, zoals de familie Korpershoek, bleven in hun huizen. Omstreeks 05.00 uur ontdekte men bij een inspectie dat aan de Wilhelminahaven (in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan) het dijklichaam het dreigde te begeven. Een deel 9

Scyedam | 2003 | | pagina 9