Twee zoons van Johan Peereboom zorgden door hun prestaties voor een verdere herleving van het wielrennen in Schiedam. Johan Comelis (1915) en Pieter (1918) lieten de tijden van hun vader terugkeren. Zij hadden de namen van Moeskops en Blekemolen weieens horen noemen door hun vader. Die kwamen weieens in de winkel en hij had met ze gereden. Peereboom sr. was niet fanatiek om zijn zoons op de fiets te krijgen, maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Hans was lid geworden van de R.C. "Rotterdam" en Piet wilde dat ook wel, maar de leiding van de strenge Sint Jozef-school moedigde de zondagssport bepaald niet aan. Enige weken later meldde ook Piet zich aan bij de Rotterdamse club. In september 1933 deed hij al mee met een junioren-afvalwedstrijd op de grasbaan van het Fortunaveld (langs de Kethelweg) in Vlaardinger-Ambacht. Die wedstrijd werd georganiseerd door zijn club uit Rotterdam. Burgemeester Luyerink van Vlaardinger-Ambacht loste het startschot. Piet reed met de wielen van zijn broer, te lange crancks en een kleiner achtertandwiel, zodat flink gedraaid moest worden, maar de winst was voor hem. Een vaatje haring en een koplamp met dyna mo van een van de sponsors (Benzo) ging mee naar Schiedam. In de huldigingen werd ook de winnaar van de Ronde van Nederland 1933 en Nederlands Kampioen bij de onafhank- elijken Gerrit v.d.Ruit uit Capelle aan den IJssel meegenomen, die natuurlijk ook een publiekstrekker was. De Peereboomen bleken inderdaad een belofte voor de toekomst. Bij clubwedstrijden werd Hans eerste bij de nieuwelingen (traject Rotterdam-Woerden vv) en stootte daarmee door naar de A-klasse, terwijl Piet in een wedstrijd Rotterdam-Bodegraven vv lange-afstands- kampioen bij de junioren werd. Voor de Schiedammers werd hij een zekere legende omdat hij in de Pandora-bioscoop op de home-trainer de kampioen van de Hoogstraat versloeg. 5) Hans werd voor zijn club tweede bij een wedstrijd voor nieuwelingen over 72 km in Hoogerheide achter de bekende Gerrit Boeyen uit Oss, die later samen met Gerrit Schulte tot 1949 een befaamd koppel vormde. Mede door hun prestaties en Johan Peereboom op de achtergrond ontwikkelde men plannen om in Schiedam een wielerclub te stichten, wat gezien de werkloosheid geen gek idee was. In juni 1934 werd een koppelwedstrijd gereden waar Kees Nederveen en Piet Peereboom met glans wonnen. Toen dan ook in september 1934 een Schiedamse club van de grond kwam, ging hij van Rotterdam over naar de R.C."Zwaluwen". Piet reed o.a. mee in de Rondes van Ossendrecht, Uden, Assendelft, Den Bosch, Hilversum(2e) en Zundert. Een van Contact van Johan J. Peereboom met de directeur van de Pandora-bioscoop aan de Hoogstraat hoek Appelmarkt, Louis Daniels, had er toegeleid dat in de pauze van een filmvoorstelling home trainers in de zaal waren geplaatst om het publiek te vermaken. Louis Daniels (ps. van Daniël Grimmelikhuysen, Utrecht 1890) was in 1927 directeur geworden van de Pandora (later City- en nog later Monopole-Theater), maar aanvankelijk vulde hij met zijn vrouw als het duo Jetty en Louis Daniels als reizende revue-artisten de pauzes met revue-nummers. Voor de afwisseling werden ook rollenwedstrijden gehouden. De cracks van die jaren t.w. Flip Vethaak, de gebroeders Roodenrijs en Van Hurck lieten hun kunsten zien. Uit het publiek werd ook wel een uitdager gevraagd. Piet Peereboom nam het op tegen de kampioen van de Hoogstraat: dat bleek de winnaar van een wed strijd van fietsjongens van de Hoogstraat te zijn, in dit geval een slagersjongen. Piet versloeg hem na een uiterste krachtsinspanning en vestigde zijn naam als talentvolle rijder. 47

Scyedam | 2003 | | pagina 11